Na co zwracać uwagę przy zakupie karty graficznej

Autor: Kędra Przemysław
Data: 23-05-2012 r.

Jeżeli zamierzasz zmodernizować swój komputer, to jedną z rzeczy którą zapewne będziesz chciał wymienić będzie karta graficzna. Zobacz czym sugerować się przy zakupie kart graficznych i jak wybrać tę najwydajniejszą.

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie karty graficznej to posiadany interfejs AGP lub PCI-Express. Taki też podział ujrzymy przeglądając modele kart graficznych na portalu aukcyjnym. Jeżeli dysponujemy złączem PCI-E (najlepiej x16) powinniśmy z niego skorzystać, posiada ono większą przepustowość i więcej dostępnych modeli nowszych kart graficznych.

Aby sprawdzić jaki interfejs obsługuje nasza płyta główna, powinniśmy posiadać informacje o jej modelu. W tym celu możemy posłużyć się programem Everest Home Edition, czy wejść do menu Start -> Programy -> Akcesoria -> Narzędzia Systemowe -> Informacje o systemie i w zakładce "Podsumowanie sprzętu" odnaleźć pozycję Model systemu.

Kolejnym krokiem jest odwiedzenie strony producenta i podgląd specyfikacji technicznej płyty głównej, w której będzie napisane jaki interfejs posiadamy.

Gdy już będziemy wiedzieli jakim interfejsem dysponujemy, do wyboru będziemy mieli karty graficzne dwóch czołowych producentów ATI (Radeony), oraz NVidia (GeForce). W przypadku gdy nie zamierzamy wydać zbyt dużo na zakup karty graficznej powinniśmy wybrać wydajniejsze i tańsze Radeony. Jeżeli chcemy zainwestować w bardzo wydajny układ (a tym samym przeznaczyć więcej gotówki), wybierzmy GeForce.

 

Kupując kartę graficzną, warto przyjrzeć się jakie złącza ona posiada: DVI,HDMI, D-SUB. Oczywiście jeżeli nasz monitor nie dysponuje np. złączem DVI będziemy mogli kupić przejściówkę.

Z technicznego punktu widzenia istotne może być to jak karta graficzna zachowuje się "w stresie" - czyli sytuacjach mocnego obciążenia (np. podczas grania w wymagające gry). Zwróćmy tutaj szczególną uwagę na zastosowane chłodzenie - pasywne lub aktywne. Chłodzenie pasywne (radiatory) jest cichsze, ale i mniej wydajne, natomiast chłodzenie aktywne (wiatraczki) jest głośniejsze, ale potrafi zapewnić lepsze odprowadzanie ciepła.

Aby porównać modele kart graficznych i wybrać tę najwydajniejszą możemy posłużyć się poniższą listą stron:

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25398 )
Array ( [docId] => 25398 )