Instalacja – w tym przypadku musisz podczas instalacji sformatować dysk, kasując z niego wszystkie swoje dane.
Aktualizacja – nie kasujesz dotychczasowego systemu, lecz uaktualniasz go do nowszej wersji zachowując dostęp do aktualnie używanych programów i plików.
Nowa instalacja czy aktualizacja
Jeżeli masz nowy komputer bez zainstalowanego systemu operacyjnego lub też kupiłeś nowy dysk twardy i nie masz jeszcze żadnego systemu Windows, nie masz wyboru – musisz zainstalować system od podstaw. Jeśli masz Windows XP lub Vistę i chcesz zamienić system na nowszy, możesz zrobić to na jeden z dwóch sposobów.
Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Instalacja pozwoli Ci korzystać z czystego systemu i dostosować go do swoich potrzeb od zera. W zamian musisz jednak również od nowa zainstalować wszystkie programy, których używasz na co dzień, a przed samą instalacją stworzyć kopię zapasową swoich danych na nośniku zewnętrznym (np. na pamięci USB). Aktualizacja pozwoli płynnie przejść na nowszy system z zachowaniem istniejących danych, ale jest to proces z reguły nieco bardziej skomplikowany, a przez to nie zawsze kończący się sukcesem.
Generalnie, aktualizacja jest sensowniejszym rozwiązaniem, jeśli posiadasz dużo zainstalowanych programów i nie masz czasu lub ochoty spędzić kilku godzin na konfigurowaniu systemu od nowa. Instalację polecamy, gdy jesteś rozczarowany szybkością działania Twojego komputera i chciałbyś zainstalować nowy, niezaśmiecony system operacyjny.

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Nie masz konta? Zarejestruj się »