Ochrona komputera przenośnego podczas wakacji

Autor: Janus Rafał
Data: 18-06-2012 r.

Dla niektórych internautów wakacje bez swobodnego dostępu do sieci mogą okazać się traumatycznym doświadczeniem. Stąd wielu z nich, wybierając się na letni wypoczynek, obowiązkowo pakuje do walizki lub plecaka przenośny komputer. Po dotarciu do hotelu lub wynajętego pokoju tacy użytkownicy natychmiast sprawdzają czy są w zasięgu bezpłatnej sieci Wi-Fi.

Wielu zapomina wtedy o podstawowych zasadach bezpiecznego surfowania w Internecie. Skutkiem takiej niefrasobliwości może być zainfekowanie komputera jednym z krążących w sieci zagrożeń. Infekcji można się jednak ustrzec, stosując się do kilku rad, które przygotowali dla Internautów eksperci z laboratorium antywirusowego firmy ESET:

  • Jeszcze przed wyjazdem upewnij się, że Twój komputer ma zaktualizowany system operacyjny, a na dysku zainstalowałeś jeden z dostępnych na rynku pakietów bezpieczeństwa, np. ESET Smart Security. Bezpłatne wersje testowe tego typu aplikacji producenci rozwiązań antywirusowych udostępniają na swoich stronach internetowych.
  • Wykonaj kopię zapasową swoich najważniejszych danych i zapisz ją na osobnym nośniku, który pozostawisz w bezpiecznym miejscu.
  • Zastanów się, czy na dysku laptopa nie przechowujesz danych, które są dla Ciebie szczególnie ważne i które nie powinny trafić w niepowołane ręce. Jeśli tak jest, skopiuj te dane na osobny nośnik i zaszyfruj, korzystając z jednego z bezpłatnych programów dostępnych w sieci. Taki zabezpieczony nośnik pozostaw w bezpiecznym miejscu.

  • Jeśli korzystasz w hotelu lub wynajętym pokoju z sieci Wi-Fi, sprawdź czy połączenie jest szyfrowane w standardzie WPA. Unikaj sieci z łatwym do złamania szyfrowaniem WEP.
  • Jeśli masz dostęp wyłącznie do niezabezpieczonej sieci Wi-Fi, lepiej zrezygnuj z logowania się do poczty elektronicznej, konta bankowego lub konta w serwisie społecznościowym – jeśli ruch w takiej sieci jest podsłuchiwany, Twoje dane do logowania mogą zostać przechwycone przez niepowołaną osobę.

Janus Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25473 )
Array ( [docId] => 25473 )