Polityka bezpieczeństwa IT w przedsiębiorstwie

Data: 26-12-2012 r.

Polityka bezpieczeństwa, to strategiczny dokument firmy, który warunkuje możliwość efektywnego i całościowego zarządzania bezpieczeństwem informacji. Jest niezbędna do zapewnienia niezagrożonego, ciągłego działania systemów IT.

Polityka bezpieczeństwa, to strategiczny dokument firmy, który warunkuje możliwość efektywnego i całościowego zarządzania w niej bezpieczeństwem informacji. Zawiera spisane cele, strategie i działania, które określają, w jaki sposób aktywa systemu informacyjnego są zarządzane, chronione i rozpowszechniane w organizacji i jej systemach IT. Ułatwia zrozumienie przez pracowników czemu służą procedury bezpieczeństwa, a tym samym podnosi ich świadomość w zakresie zagrożeń i związanego z nimi ryzyka.

Kto za co odpowiada

O bezpieczeństwo informacji w firmie powinni zadbać przede wszystkim członkowie zarządu i menedżerowie poszczególnych jednostek organizacyjnych przy współpracy z ekspertami z działu IT. Dobrze, jeśli w firmie można utworzyć stanowisko oficera ds. bezpieczeństwa, czy dedykować podobnym zadaniom kilkuosobowy zespół. Zazwyczaj jednak, w przedsiębiorstwach średniej wielkości, security IT podlega administratorowi systemów IT.

 

Od czego zacząć

Przymierzając się do stworzenia polityki bezpieczeństwa informacji w firmie, na początek warto zapoznać się normą ISO/IEC 27001, która obejmuje specyfikację systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI). Wyróżniono w niej i opisano 11 kluczowych obszarów. W każdym ujęciu polityka bezpieczeństwa IT powinna uwzględniać: podsystem ochrony teleinformatycznej, fizycznej i środowiska, bezpieczeństwo osobowe, zgodność z aktami prawnymi i normatywnymi mającymi wpływ na przebieg funkcjonowania procesów biznesowych oraz podsystem zarządzania bezpieczeństwem.

Zgodnie z normą PN-I-13335-1:1999 do najistotniejszych procesów wchodzących w skład procesu zarządzania bezpieczeństwem systemów informatycznych zalicza się: zarządzanie konfiguracją, zarządzanie zmianami oraz zarządzanie ryzykiem.

Zasady polityki bezpieczeństwa IT

Co istotne, polityka bezpieczeństwa powinna być dokumentem spisanym oraz znanym i zrozumianym przez wszystkich pracowników firmy, którzy korzystają z jej zasobów informatycznych. Wymóg ten dotyczy także klientów organizacji oraz partnerów biznesowych, jeżeli także są użytkownikami firmowych zasobów IT.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34271 )
Array ( [docId] => 34271 )