Prognozy dla branży IT na 2014 r.

Data: 07-11-2013 r.

Według najnowszych analiz firmy Gartner już w 2014 roku, za sprawą nowych rozwiązań technologicznych, światowe wydatki na IT sięgną 3,8 bln dolarów, co będzie stanowić 3,6 procent wzrostu w skali roku.

Firma badawcza Gartner wyróżniła 10 trendów z branży IT, które będą strategiczne dla większości przedsiębiorstw w 2014 roku. Na popularności zyskają m.in. Internet wszechrzeczy, inteligentne samochody czy trójwymiarowy druk. Według analiz Gartnera rynek rozwiązań 3D urośnie w ciągu najbliższego roku o 75%, a do 2015 r. o 200%.

 

Analitycy Gartnera przedstawili swoje wnioski dotyczące branży w przyszłym roku podczas Gartner Symposium/ITxpo, obywającym się w październiku w Orlando w Stanach Zjednoczonych. Specjaliści zdefiniowali technologie, które będą kluczowe dla przedsiębiorstw w ciągu najbliższych trzech lat. Nadchodzący rok w branży IT w zgodnej ocenie jej przedstawicieli odznaczy się rosnącą popularnością rozwiązań mobilnych oraz chmury obliczeniowej. Analitycy sugerują wzrost znaczenia urządzeń mobilnych w okresie ­­­­­­2014 – 2018, jednak nie przewidują dominacji żadnego z dostawców aplikacji.

­­­­Rosnącą rolę aplikacji w biznesie potwierdzają też badania „World Quality Report” przygotowanego przez Capgemini we współpracy z HP. Wskazuje ono, że niemal ¼ wydatków firm z wielu przebadanych krajów, także z Polski, na IT przypada na testowanie i zapewnienie jakości (Quality Assurance - QA) aplikacji.

Co więcej, jak szacuje Gartner, w ciągu najbliższych lat liczba osób pracujących na własnym sprzęcie, także tym mobilnym, wzrośnie dwu lub nawet trzykrotnie.

Eksperci z branży nowych technologii zalecają jednak, by firmy dokładniej określały wymagania w stosunku do sprzętu będącego własnością ich pracowników. Model BYOD może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa danych, dlatego przedsiębiorstwa powinny dążyć do stworzenia bezpiecznej platformy dostępu do treści, która może być kontrolowana i zarządzana przez wewnętrzny dział IT.

Według ekspertów Gartnera Internet wszechrzeczy (Internet of Everything), czyli sieć łącząca przedmioty, dane, procesy i ludzi, zastąpi Internet przedmiotów. Zdaniem firmy badawczej, siłą tej koncepcji jest to, że bazuje na produktach, które znamy i którymi umiemy się posługiwać od dawna. Na przykład drukarki, faksy, komputery czy szuflady na ważne dokumenty nie znikną z naszych biur, tylko staną się dla nas bardziej użyteczne:

Koncepcja staje się coraz popularniejsza, ponieważ użytkownicy cenią sobie to, że pewne decyzje mogą podejmować za nich inteligentne i skomunikowane z sobą komputery, meble, ubrania, buty czy samochody. Eksperci Gartnera przewidują także rozwój inteligentnych rozwiązań m.in. w zakresie motoryzacji.

Biznes w chmurach

Rozwiązania oparte na chmurze stają się nie tylko sposobem na optymalizację kosztów, ale coraz częściej się stanowią podstawę transformacji modelu biznesowego przedsiębiorstw, który umożliwia w pełniejszy sposób wykorzystanie szans wynikających z nowego modelu.

Druk 3D

Według analiz Gartnera rynek rozwiązań 3D urośnie w ciągu najbliższego roku o 75%, a do 2015 r. o 200%. Również w Polsce rośnie zainteresowanie tematem drukowania przestrzennego. Specjaliści prognozują, że choć obecnie druk 3D napotyka jeszcze wiele ograniczeń, z roku na rok będzie można tworzyć wydruki w coraz szybszym tempie i za pomocą coraz lepszych materiałów.

Według autorów raportu rynek IT w nadchodzącym roku opierać się będzie więc na nieustannym doskonaleniu dostępnych już na rynku technologii. Jakość tego typu usług wzrośnie, a przedsiębiorstwa będą uczyć się, jak efektywnie z nich korzystać.

Rafał Janus


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34314 )
Array ( [docId] => 34314 )