Proste powiększenie dysku o 128 gigabajtów

Data: 21-01-2017 r.

Co zrobić, gdy kończy się przestrzeń na dysku? Zamontować nowy dysk? Akurat w notebookach jest to dość skomplikowane. Pokażę, jak zrobić to łatwiej.

Podobnie jak większość innych użytkowników Windows 10 również ja korzystam wyłącznie z notebooka. Oczywiście z szybkim dyskiem SSD, coś innego w ogóle już nie wchodzi w grę.

Teraz, gdy już pracuję na moim notebooku od ponad roku, powoli zauważam, że powinienem był nieco głębiej sięgnąć do kieszeni na większy dysk. Inaczej mówiąc: z dostępnych 500 gigabajtów już 430 jest zajęte. Nie jestem wielkim zwolennikiem kasowania starych danych. To zajmuje dużo czasu, a dodatkowo z zasady nie lubię wyrzucać starych rzeczy - to błąd, wiem o tym.

Na zamontowanie nowego większego dysku również brakuje czasu. Rozwiązaniem jest podpięcie nowoczesnego miniaturowego pendrive'a. Jest on prawie niezauważalny, a za jednym razem zapewnia 128 gigabajtów pamięci i kosztuje tylko ok. 150 zł. Mały pendrive doskonale nadaje się do kopii zapasowych lub „historii wersji danych” (gdy ma wystarczającą pojemność). Mówisz, masz. Wybrałem model Lexara, a dokładniej mówiąc JumpDrive S45 128GB. Podobne modele produkuje także Samsung (Memory Fit USB Flash Drive) i SanDisk (Ultra Fit). Poniżej wrażenia z użytkowania dysku.

Pierwsze wrażenie

Naprawdę nie do wiary, jak mały jest pendrive mimo swojej obszernej pojemności. Dzięki miniaturowej konstrukcji niemalże nie wystaje z obudowy mojego MacBooka Pro. Ponieważ prawie nie wystaje, to możliwość jego uszkodzenia jest ograniczona do minimum. Ponadto notebook w dalszym ciągu pasuje do etui. W efekcie, może być używany stale, bez kłopotliwego wyjmowania.

Windows 10 natychmiast rozpoznaje pendrive. Do dyspozycji jest 119 zamiast obiecanych 128 GB. Jest na to proste wyjaśnienie: Windows oblicza pojemność jednego gigabajta ze wzoru 1.024 x 1.024 x 1024 = 1.073.741.824 bajtów, co wynika z binarnego systemu liczb w komputerze. Natomiast producenci dysków twardych obliczają jeden gigabajt na podstawie wzoru 1.000 x 1.000 x 1.000 = 1.000.000.000 bajtów, czyli stosują system dziesiętny i uzyskują tak znacznie więcej gigabajtów podczas podawania pojemności dysku. Dotyczy to wszystkich pendrive'ów i dysków twardych, po prostu producenci troszkę na wyrost.

Co zauważyłem: pendrive Lexara pracuje w formacie FAT32.

Z jednej stron jest to dobrze, ponieważ działa zarówno na komputerach z Windowsem, jak i na Macach. Z drugiej strony wielkość plików jest ograniczona do 4GB. Ponieważ zamierzam skopiować na pendrive także filmy w formacie HD, to lepiej przeformatuję go na format NTFS. Można to wykonać przy pomocy kilku kliknięć.

Formatowanie pendrive do formatu NTFS

1. Trzeba podpiąć pendrive i „uratować” (jeżeli są) wszystkie dane, które się na nim znajdują. Podczas formatowania zostaną one utracone. Następnie proszę otworzyć Windows-Explorera przyciskiem Windows + E. Następnie kliknąć w pendrive prawym przyciskiem myszy i wybrać Formatuj.

2. W nowym oknie pod systemem plików należy wybrać wpis NTFS i kliknąć w Uruchom i OK. Po kilku sekundach proces jest zakończony. Następnie na pendrive można wgrać dane.

Test prędkości

Producent Lexar obiecuje prędkości odczytu do 150 megabajtów na sekundę i prędkości zapisu do 45 megabajtów na sekundę. Sprawdziłem to przy pomocy programu tekstowego CrystalDiskMark. Wyniki mnie zaskoczyły. Dane odczytu „read“ (czyli prędkość transmisji podczas kopiowania z pendrive'a) sięgają około 140 MB/s, co jest zupełnie w porządku. Natomiast dane zapisu „write“ (czyli prędkość transmisji podczas kopiowania na pendrive) wynosi ponad 100 MB/s. Byłoby to znacznie więcej, niż obiecano. Test praktyczny pokazuje jednak, że faktyczna prędkość podczas zapisu waha się między 30 a 40 MB/s. Wprawdzie jest to wolniej niż szybki dysk SSD, ale na co dzień w zupełności wystarcza. Jeszcze jedna sprawa - niektórzy użytkownicy donoszą, że pendrive bardzo nagrzewa się podczas pracy. Tego nie mogę potwierdzić.

Taki miniaturowy pendrive jest doskonały do szybkiego i nieskomplikowanego zwiększenia pojemność dysku. Do tego celu mogę polecić JumpDrive S45. Natomiast raczej nie jako „normalny" pendrive. Na to byłby o wiele za mały i mógłby się zgubić.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39930 )
Array ( [docId] => 39930 )