Sposoby przechowywania faktur VAT w firmach

Data: 15-02-2014 r.

W firmach możliwe jest przechowywanie identyfikatora podatkowego (PESEL lub NIP) w formie elektronicznej na platformie internetowej. Warto zatem wiedzieć, że w formie elektronicznej – w postaci skanu – przedsiębiorcy mogą też przechowywać faktury VAT. Rozwiązanie to może okazać się bardzo przydatne dla wielu firm.

Przedsiębiorstwa mają możliwość zeskanowania i wprowadzenia do elektronicznej bazy danych ważnych dokumentów podatkowych, jakimi są faktury VAT.

Potwierdzono to m.in. w indywidualnej interpretacji wydanej 2013 r. przez dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (IBPP2/443-757/13/WN). Stwierdzono, że spółka przechowując wyłącznie w formie elektronicznej (w postaci skanu) faktury zakupowe otrzymane w formie papierowej (i zaprzestania archiwizacji faktur papierowych), będzie spełniała warunki, o których mowa w odpowiednich przepisach rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 68, poz. 360, z późn. zm.).

W konsekwencji przedmiotowe faktury przechowywane w elektronicznej bazie będą stanowić dla spółki, jako podatnika VAT, podstawę do pomniejszenia podatku należnego o naliczony na zasadach analogicznych do tych, które odnoszą się do faktur przechowywanych w formie papierowej, w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi będące przedmiotem faktur wykorzystywane będą przez spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34373 )
Array ( [docId] => 34373 )

Array ( [docId] => 34373 )