Szukanie plików i katalogów przy pomocy wieloznaczników

Data: 26-09-2016 r.

Używanie wieloznaczników przy poszukiwaniu plików jest naprawdę przydatne. Odkąd z nich korzystam, o wiele szybciej znajduję pliki przy pomocy wyszukiwania Windows.

Nie zawsze zna się całą nazwę pliku lub katalogu, który zamierza się znaleźć. W takim przypadku w wyszukiwaniu w Eksploratorze Windows lub w oknie wyszukiwania można w pasku zadań zastosować wieloznaczniki. I tak:

 

? - czyli znak zapytania zastępuje dowolny znak. Przykład: szukamy pliku, który zawiera słowo „artykuł”, ale nie jesteśmy pewni, nazwę wpisaliśmy przez ł czy l na końcu. Zatem należy po prostu szukać „artyku?”.

* - czyli gwiazdka oznacza dowolną ilość znaków. Przykład: szukamy wszystkich dokumentów w formacie word. W tym celu należy po prostu wpisać *.docx ,a Windows znajdzie wszystkie pliki tego typu.

Oba znaki można łączyć w dowolnej kolejności.

Szybkie uruchamianie ulubionych programów

W nagromadzeniu ikon, kafelków i linków można stracić ogląd sytuacji. Przy pomocy tego triku riku można jeszcze szybciej znajdować programy. W tym celu należy zdefiniować krótkie komendy do uruchamiania ulubionych programów i katalogów.

1. Prawym przyciskiem myszy należy kliknąć w wolne miejsce na pulpicie. Następnie kliknąć nowy, skrót i wyszukaj. Następnie należy wybrać pożądany: program, link, plik lub katalog. Kliknąć OK i Dalej.

2. Jako nazwę skrótu należy wprowadzić krótki tekst, np. WW dla Worda. Następnie kliknąć Gotowe.

3. Kliknięciem należy zaznaczyć nowy link na powierzchni roboczej i na klawiaturze jednocześnie kliknąć Ctrl +X (wytnij), a następnie kombinację klawiszy Windows + R.

4. W oknie Wykonaj należy wpisać komendę shell:system i potwierdzić przez OK.

5. W katalogu System32 następnie przy pomocy Ctrl + V (wklej) należy wkleić link. Następnie kliknąć na Dalej. Po tym można zamknąć okno.

6. Proszę od razu spróbować: Aby, jak w przykładzie uruchomić program Word, należy wcisnąć klawisz windowsa i wpisać WW oraz wcisnąć Enter.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39530 )
Array ( [docId] => 39530 )