Szybki kurs: administrowanie danymi w 10 minut

Data: 26-09-2016 r.

Eksplorator Windows jest sercem Windows 10. Dzięki niemu zarządzamy swoimi plikami i katalogami w komputerze, w sieci i na dysku internetowym OneDrive. Kto potrafi się nim dobrze posługiwać, ten oszczędza czas i nerwy. Poniżej pokazujemy jak stać się profesjonalistą w obsłudze Eksploratora.

Menu Eksploratora

• Start: Po uruchomieniu Eksploratora Windows przy pomocy kombinacji klawiszy Windows + E i otwarciu katalogu, najpierw widzimy kategorię start. Tu znajdują się najważniejsze przyciski dotyczące zarządzania plikami, w tym ich kasowanie, zmiana nazwy i kopiowanie.

• Plik: Po lewej od start znajduje się nowe menu Plik. Po kliknięciu w nie można niezwłocznie otworzyć nowe okno Eksploratora, wiersz poleceń oraz Powershell dla profesjonalistów i przejść do często używanych katalogów.

• Akceptacja: Pliki i katalogi można przy pomocy tej kategorii połączyć w archiwum ZIP, wydrukować, lub podzielić się z innymi użytkownikami w sieci (o ile komputer jest częścią grupy sieci domowej). W tym celu należy zaznaczyć plik lub katalog i kliknąć na górze w nazwę użytkownika. Po wprowadzeniu nazwy użytkownika i hasła, dane zostaną skopiowane. Wskazówka: Można też wysyłać pliki bezpośrednio z Eksploratora w postaci e-maili. W tym celu należy zaznaczyć plik i kliknąć na górze po lewej w e-mail. Następnie program e-mailowy uruchomi się wraz z szablonem dla nowego listu z załączonym plikiem. Praktyczne: Zdjęcia o dużych rozmiarach Windows 10 na życzenie przekonwertuje na format zajmujący mniej miejsca. W tym celu należy w wyskakującym okienku wybrać pożądaną wielkość.

• Widok: W tym menu wszystko dotyczy sortowania i widoku plików i katalogów. Większość funkcji znamy już z Windows XP lub 7. Jest tu jednak parę nowości i wiele czynności można wykonać w łatwiejszy sposób. Mianowicie poprzez kliknięcie - zamiast uciążliwego suwaka - można przeskakiwać między podglądem a widokiem szczegółowym. Dokładnie tak jak w innych wersjach Windowsa ukryte pliki standardowo są niewidoczne. Ich wyświetlanie można jednak włączyć bardzo łatwo przy pomocy odhaczenia pola w wyświetlanych elementach. W starych wersjach Eksploratora potrzeba było do tego sześciu kliknięć.

• Specjalny katalog dla zdjęć i muzyki: Gdy w jednym katalogu znajdują się pliki ze zdjęciami lub muzyką, to Eksplorator Windows pokazuje dodatkowe przyciski. W katalogu ze zdjęciami można na przykład klikając w Narzędzia obrazów i Zarządzaj - dane zdjęcie obrócić w kierunku ruchu wskazówek zegara lub odwrotnie, klikając w Obróć, lub też ustawić jako tło pulpitu Windows przy pomocy polecenia Ustaw jako tło. Takie funkcje oszczędzają pracy przy pomocy programu do edycji zdjęć.

Utwory muzyczne można od razu odtwarzać lub dodać do listy odtwarzania mediów - udaje się to jednak tylko z zastosowaniem Media Playera wbudowanego w Windows.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39531 )
Array ( [docId] => 39531 )