Szybki zrzut obszaru stron internetowych za pomocą wtyczki do Firefox

Autor: Kędra Przemysław
Data: 09-04-2012 r.

Często zdarza się, że musimy wykonać zrzut ekranu wybranego fragmentu strony internetowej. Zazwyczaj przychodzi nam do głowy pomysł z naciśnięciem przycisku "print screen" na klawiaturze i obrobieniem zdjęcia w programie graficznym. Istnieje lepszy i szybszy sposób na wykonanie zrzutu wyznaczonego obszaru – wystarczy skorzystać z dodatku Fireshot dla przeglądarki Firefox.

Instalacja programu

Na początku należy zainstalować program (znajdziesz go tutaj). Jest to instalacja standardowa, wymagająca ponownego uruchomienia przeglądarki. Po zainstalowaniu dodatku na pasku przeglądarki pojawi się dodatkowa ikonka z literą S w środku.

Konfiguracja programu

Warto skonfigurować dodatek tak, aby praca z nim była jeszcze przyjemniejsza. W tym celu z rozwijanego paska wybieramy "Ustawienia" i przechodzimy do zakładki "Ogólne". Jeżeli najczęściej będziemy wykonywali zrzut ekranu zaznaczonego obszaru (zamiast całej strony), to warto wybrać właśnie tę opcję. Dodatkowo w prawym podmenu wybieramy opcję "Zapisz", dzięki czemu nie będziemy przeniesieni do edytora graficznego – a nasze zdjęcie będzie od razu zapisane i gotowe do użycia.

Warto zajrzeć do zakładki Edytor -> Ustawienia edytora, w której można ustawić na przykład znak wodny w postaci obrazka lub tekstu, który będzie dodawany do naszych obrazków (automatycznie).

 

W podmenu General -> Capturing możemy określić jaką nazwę będzie miał zapisany obrazek, np. '%t' co oznacza, że będzie przyjmował nazwę taką jak tytuł strony, z której został zaczerpnięty.

Dodatkowo w podmenu Display -> Watermark możemy ustawić znak wodny, jego pozycję, kolor, obramowanie itp.

Wykonanie zrzutu

Po skonfigurowaniu ustawień, przejdźmy do właściwej funkcji dodatku jaką jest wykonywanie zrzutu ekranu.

Gdy będziemy chcieli wykonać zrzut wyznaczonego obszaru danej strony internetowej wystarczy, że klikniemy na ikonę dodatku na pasku przeglądarki, lub naciśniemy kombinację klawiszy CTRL+ALT+Z.

Zaznaczamy fragment, który chcemy pokazać i zapisujemy go podając lokalizację w okienku, które wyskoczy.

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25236 )
Array ( [docId] => 25236 )