Tworzenie bezpiecznej infrastruktury informatycznej

Data: 24-11-2013 r.

Globalne badanie rynkowe wykazało zaskakująco niski poziom wiary w możliwości uniknięcia nieplanowanych przestojów, naruszania bezpieczeństwa IT i utraty danych. Związane jest to z niskim poziomem inwestycji w bezpieczeństwo IT, oraz w zintegrowane systemy tworzenia kopii zapasowych.

Firma EMC zaprezentowała wyniki niezależnego badania, które przedstawiło nowe dane dotyczące strategii i infrastruktur informatycznych wdrażanych przez przedsiębiorstwa i organizacje rządowe na całym świecie. Wyniki badania pokazały zaskakujący brak poczucia pewności kadry zarządzającej w przedsiębiorstwach na całym świecie. Związane jest to z brakiem przekonania o możliwości zagwarantowania ciągłej dostępności i zaawansowanego bezpieczeństwa infrastruktur informatycznych oraz zintegrowanych systemów tworzenia i odtwarzania kopii zapasowych.

Niższy poziom inwestycji w tych kluczowych obszarach zmniejsza odporność infrastruktury informatycznej na nieplanowane przestoje, przypadki naruszenia bezpieczeństwa czy utratę danych oraz zdolność infrastruktury do szybkiego odzyskiwania sprawności po ich wystąpieniu. Pokazuje to potrzebę przyjęcia progresywnych strategii, które pozwolą osiągnąć właściwy poziom zaufania do infrastruktury informatycznej.

Ankieta Global IT Trust Curve przeprowadzona przez niezależną firmę badania rynku, Vanson Bourne, obejmowała 3200 wywiadów przeprowadzonych w 16 krajach i obejmujących 10 sektorów branżowych.

Chiny osiągnęły najwyższą ocenę w rankingu dojrzałości. Osoby podejmujące decyzje związane z informatyką w chińskich przedsiębiorstwach i instytucjach zgłosiły wdrożenie największej liczby nowoczesnych technologii z zakresu ciągłej dostępności, zaawansowanych zabezpieczeń oraz zintegrowanych systemów tworzenia i odtwarzania kopii zapasowych. Drugie miejsce pod względem dojrzałości w ankiecie IT Trust Curve zajęły Stany Zjednoczone. Trzy z czterech krajów uznanych za najbardziej dojrzałe — Chiny, RPA i Brazylia — to kraje BRICS, co podkreśla znaczenie szybkich i intensywnych inwestycji technologicznych jako środka pozwalającego umocnić pozycję kraju na świecie. Ostatnie miejsce wśród 16 krajów, które objęła ankieta IT Trust Curve, zajmuje Japonia.

David Goulden, prezes i dyrektor ds. operacyjnych firmy EMC, powiedział: „Obecnie w dziedzinie informatyki dominują cztery główne trendy: przetwarzanie w chmurze, przetwarzanie wielkich zbiorów danych, sieci społecznościowe i obsługa urządzeń przenośnych. Aby te trendy mogły się upowszechniać i rozwijać, muszą opierać się na zaufaniu, że informacje w chmurze są bezpieczne, że nasze dane nie zostaną utracone albo skradzione, że nasze systemy informatyczne będą działać, kiedy trzeba — a dzisiaj oznacza to właściwie nieprzerwane działanie. Im lepiej uda się zapracować na to zaufanie i zapewnić większą wiarygodność, tym szybciej i intensywniej będzie można czerpać korzyści z wymienionych trendów. Przy niskim poziomie zaufania ich możliwości będą ograniczone. Pozycja krajów w rankingu na krzywej IT Trust Maturity Curve przekłada się na ich szeroko pojętą konkurencyjność”.

Najważniejsze wnioski:

  • Niski poziom dojrzałości:

  • Ponad połowa (57%) respondentów mieści się w kategoriach niższej dojrzałości, natomiast tylko 8% plasuje się w kategorii liderów.

  • Im wyższa pozycja przedsiębiorstwa na krzywej dojrzałości, tym większe prawdopodobieństwo, że wdrożono już w nim więcej nowoczesnych, strategicznych technologii, takich jak systemy analizy wielkich zbiorów danych.

  • Brak zaufania do infrastruktur technologicznych:

  • Niemal połowa (45%) respondentów na całym świecie wskazuje, że zdaniem kadry zarządzającej nie ma ona wystarczających możliwości aby zapewnić dostępność, bezpieczeństwo oraz obsługę kopii zapasowych.

  • W przypadku pytania o poziomy zaufania kadry zarządzającej, rozkład procentowy odpowiedzi respondentów na poszczególnych poziomach dojrzałości, wskazujących, że ich dyrekcja wierzy w dostateczne przygotowanie przedsiębiorstwa pod względem dostępności, bezpieczeństwa i obsługi kopii zapasowych, kształtował się następująco: Laggard — opieszali (39%), Evaluator — oceniający (51%), Adopter — wdrażający (65%) oraz Leader — liderzy (81%)

  • W Japonii wystąpił najniższy wskaźnik respondentów wskazujących, że ich kadra zarządzająca ma zaufanie do tych aspektów infrastruktury informatycznej (31%); natomiast w Niemczech współczynnik ten był najwyższy (66%).

  • 19% (niemal jeden na pięciu) respondentów na całym świecie wskazuje na ogólny brak zaufania do posiadanej infrastruktury technologicznej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34333 )
Array ( [docId] => 34333 )