Uwaga na sfałszowane aktualizacje

Data: 06-03-2017 r.

Aktualizacje są ważne - ale czasem także niebezpieczne. Mianowicie coraz częściej cyberprzestępcy próbują ukryć szkodliwe oprogramowanie pod postacią ważnej aktualizacji. Pokażę, jak łatwo można rozpoznać takie fałszywki.

Windows i wszystkie programy ze względów bezpieczeństwa powinny być możliwie aktualne. Próbują to wykorzystać cyberprzestępcy. Często natykamy się na komunikaty takie jak: "Uwaga: Państwa komputer nie jest bezpieczny" lub "Państwa przeglądarka jest przestarzała" podczas surfowania w Internecie. Nie można dać się im zwieźć!

Niebezpieczne ogłoszenia

Każdy może umieszczać ogłoszenia w Internecie - przestępcy też. Same strony internetowe, na których pojawia się ta reklama nic nie wiedzą o niecnych zamiarach swoich klientów reklamowych. Mianowicie ogłoszenia mieszczą się na innych serwerach. Wskutek tego trudno wykluczyć, że różne banery nie są do końca czyste. Jeszcze bardziej niebezpieczne od banerów są wyskakujące okienka. Czyli małe okienka, które wyglądają tak jak komunikaty Windows i zgłaszają informacje o przestarzałym oprogramowaniu lub zawirusowaniu. Kto w to uwierzy, ten zamiast aktualizacji lub programu antywirusowego ściągnie sobie na dysk szkodliwy program. Wielu niedoświadczonych użytkowników Windowsa już wpadło w takie pułapki.

Co zatem zrobić, jeżeli zobaczymy w Internecie taki komunikat o aktualizacji. Najważniejsza zasada: zachować zimną krew. Aktualizacje są bez wątpienia ważne, ale nic się nie stanie przez parę minut. Szybkie klikanie w każdy komunikat o aktualizacji nie jest tu wskazane. Możemy być pewni, że „prawdziwe” komunikaty o aktualizacjach nie pojawiają się tylko jeden raz. Wszelkie komunikaty o aktualizacjach, które pojawiają się podczas surfowania w Internecie, można spokojnie zignorować.

Najważniejsze wskazówki przeciwko sfałszowanym aktualizacjom

Aby stwierdzić, czy faktycznie komunikat jest zgłaszany przez program, czy jest to złośliwe ogłoszenie z przeglądarki, można skorzystać z prostego triku. Wystarczy po prostu zamknąć okno przeglądarki. Najszybciej działa to za po kliknięciu prawym przyciskiem na symbol przeglądarki na pasku zadań. Po wybraniu Zamknij okno, przeglądarka zostanie całkowicie zamknięta, niezależnie, czy jest to Firefox, Chrome czy Edge. Po co? Bardzo proste: Gdy zniknie także komunikat ostrzegawczy, to jest to fałszywka. Również ważne:

1. Proszę korzystać z blokad reklamowych takich jak uBlock Origin. To bezpłatne rozszerzenie jest dostępne dla najpopularniejszych przeglądarek (Firefox, Chrome, Opera, Edge) i niezawodnie blokuje wszelkiego rodzaju reklamy - także te niebezpieczne.

2. Przeglądarki aktualizują się automatycznie. Edge wykonuje to przez Windows Update. Chrome, Firefox i Opera pobierają aktualizacje automatycznie, gdy są one dostępne. Po ponownym uruchomieniu komputera aktualizacja uruchamia się samoczynnie. W związku z tym NIGDY nie trzeba aktualizować przeglądarki przez specjalny link do pobrania danych.

3. Windows 10 i Microsoft-Office pobierają aktualizacje również automatycznie. Także tu z reguły nie musimy podejmować żadnych działań.

4. Jeżeli nie jesteśmy pewni, że dany komunikat jest prawdziwy, to należy zamknąć wszystkie okna przeglądarki, tak jak opisano powyżej. Następnie uruchomić odpowiedni program. Jeżeli faktycznie jest dostępna aktualizacja, to jest ona wyświetlana w ramach okna tego programu. Można je uznać jako prawdziwe.

Krytyczne są aktualizacje dla rozszerzeń przeglądarki Adobe Flash, Java i Silverlight. Gdy jakaś strona internetowa próbuje nam wmówić, że brakuje aktualizacji czy wtyczki, to należy dokładnie sprawdzić te trzy i nic więcej. Wówczas zależy zawsze korzystać z oficjalnej strony internetowej (Flash = get.adobe.com/de/flashplayer; Java = www.java.com/de; Silverlight: www.microsoft.com/silverlight).

Uwaga: może nie niebezpieczne, ale denerwujące

Nie tylko przestępcy próbują wcisnąć nam jakieś programy. Podobne sztuczki stosują także dystrybutorzy oprogramowania. Pewnie się z tym już spotkaliśmy: chcemy pobrać program, a nagle pojawiają coraz to nowe przyciski do pobierania. Nie da się stwierdzić, który jest prawidłowy. Kto kliknie nie we właściwym miejscu, ten pobierze jakiś inny program, często nie ten pożądany. Nawet „poważni“ dystrybutorzy wykorzystują podobne akcje. Wówczas są to "markowe wersje" zawierające własne wyszukiwarki i specjalne zakładki. Nikt tego nie potrzebuje.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40088 )
Array ( [docId] => 40088 )