Uwaga: podczas kupowania prezentów można natknąć się na fałszywych sprzedawców

Data: 12-12-2016 r.

Podczas kupowania prezentów w Internecie, oczy musimy mieć szeroko otwarte. Fałszywe sklepy, które oferują markowe produkty po bardzo niskich cenach, ale nigdy ich nie dostarczają - stają się coraz większym problemem. Kto nie zwraca uwagi na określone sygnały alarmowe, ten kończy bez pieniędzy i towaru.

Ostatnio mój kolega pokazał mi superofertę. Na Amazonie znalazł najnowszą pralkę Miele za 2 tys. zł zamiast 6 tys. zł. I co ja o tym myślę? Dokładniej obejrzałem ofertę. I w trakcie oglądania natknąłem się na kolejne niewiarygodne oferty. Najwidoczniej w Amazonie ostatnio pełno jest ofert nie do przebicia. Złote czasy dla łowców okazji? Raczej nie. Sieciowy gigant jest raczej pełen band oszustów. Kto złapie się na taką ofertę, ten pozbędzie się pieniędzy na zawsze.

Oszustwo zamiast okazji

 

Amazon jest znany z olbrzymiego wyboru, uczciwych cen i dobrej obsługi. Robiąc tu zakupy, zakłada się, że wszystko ma udać się sprawnie i bez kłopotów. Nowa sztuczka na wyciąganie kasy mocno zakłóca tu całą idyllę zakupową. Coraz więcej oszustów podaje się za sprzedawców, oferując dowolne markowe artykuły w różnych kategoriach po niesamowicie niskich cenach. Wówczas jest to przeważnie oszukańcza maszynka do wyciągania pieniędzy. Co może się zdarzyć? Amazon nie sprzedaje sam, ale w tak zwanym Amazon Marketplace również innym sprzedawcom oferuje możliwość dostarczania ludziom towarów. Za to Amazon pobiera wysokie prowizje. Kto jednak poda się za sprzedawcę, ten zdaje się nie interesować zbytnio wysyłkowego giganta. Inaczej nie można wytłumaczyć, że w Amazon Marketplace już od pewnego czasu grasują bandy oszustów.

Markowy towar rzekomo 50% taniej

Obojętne, czy drogie urządzenia AGD, drogocenne kamery, czy olbrzymie telewizory: ciągle w listach wyszukiwania pod „Inne oferty” pojawiają się świetne ceny. Kto tam kliknie, otrzyma listę z cenami innych sprzedawców. Zadziwiające: pod najkorzystniejszymi ofertami często w „Informacjach o sprzedawcy” znajdują się informacje takie jak „TAKA CENA TYLKO TU NA...” lub „PROSZĘ O KONTAKT”. Celem tego jest, aby kupujący opuścił zabezpieczoną platformę Amazon.

Dlatego w ofercie umieszczają adres mailowy i proszą o kontakt. Raz spróbowałem i spytałem rzekomego sprzedawcę o potwierdzenie ceny oraz wysyłki towaru. Odpowiedzi przyszły bardzo szybko: rzekomi sprzedawcy potwierdzali dostępność, idealny stan towaru oraz możliwość zwrotu w przypadku niezadowolenia. Jednocześnie tłumaczyli korzystną cenę „specjalnymi dostawami”, które będą dostępne przez ograniczony czas. Dlatego do realizacji potrzebne było moje imię adres oraz numer telefonu. Tych danych oszuści potrzebują do stworzenia dobrze sfałszowanego potwierdzenia zamówienia na Amazonie. Wówczas dociera następna wiadomość. Kto kliknie w niej na „Zapłać” wyląduje nie na stronie płatności Amazona, ale zostanie wezwany do wysłania pieniędzy na konto za granicą.

Jak na ciemnym zapleczu

Jeżeli kupujący da się na to nabrać, to oszuści wygrali. Dlatego tak ważne jest, żeby zakupy finalizować wyłącznie przez kasę Amazon, obojętne, jak bardzo zachęcająca by była cena. Tylko tu kupujący są chronieni przez Amazon przed oszustwami. Mówiąc innymi słowy – czy dalibyśmy się w markecie elektronicznym zachęcić przez dwóch podejrzanych typów do wyjścia na zaplecze i tam zapłacenie gotówką za produkt w supercenie, który następnie zostanie nam rzekomo dostarczony w ciągu dwóch dni do domu? Raczej nie.

Podsumowanie

Zawsze odradzamy korzystanie z takich „okazji”. Zawsze w takiej sytuacji warto skorzystać z kilku wskazówek: w przypadku zbyt atrakcyjnych ofert powinna zapalać się nam czerwona lampka. Kuszące ceny zawsze należy porównywać z wyszukiwarkami cenowymi, jak np. www. idealo.pl. Jeżeli oferty sprzedawców w Internecie są znacznie tańsze, to należy traktować je sceptycznie. Mianowicie nic nie jest za darmo.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39817 )
Array ( [docId] => 39817 )

Array ( [docId] => 39817 )