UWAGA PUŁAPKA: Scam 2017

Data: 17-02-2017 r.

 „Scam“ oznacza oszustwo - dziwne żądania zapłaty, oferty pracy z bardzo wysokim wynagrodzeniem. Może też oznaczać prośbę o finansowe wsparcie – po przedstawieniu zmyślonej historyjki. Pamiętajmy, że za tego typu prośbami stoją zorganizowane grupy. Tak zarabiają.

Takie rzeczy się zdarzają. „Scam” to maszyna do oszukiwania ludzi w sieci, mająca na celu wyłudzanie pieniędzy od ofiar.

Stara śpiewka, która jeszcze działa

 

Prawie każdy słyszał kiedyś o „Nigeria-Connection“ i jej mailach. Wielu nie wie jednej rzeczy: cały numer obiecujący łatwo zarobione pieniądze po wpłacie zaliczki działa już ponad 40 lat. Najpierw listownie przychodziły dokumenty z tytułami takimi jak „propozycja współpracy”, później już faksem, a od paru lat mailowo. Treść zawsze jest podobna: odbiorca powinien wpłacić zaliczkę w gotówce i umożliwić rozpoczęcie lukratywnego interesu. Oczywiście kto na to wpadnie, ten swoich pieniędzy nigdy nie zobaczy.

Generalnie „scam“ oznacza oszustwo poprzez zaliczkę, w którym odbiorca po przedstawieniu mu fałszywych faktów jest przekonywany do finansowego wsparcia. Dziwne żądania zapłaty, oferty pracy z bardzo wysokim wynagrodzeniem, dziwne próby nawiązania kontaktu: fantazja scammerów do wymyślania nietypowych historii i obudzenia chciwości odbiorców, jest zadziwiająca.

3 "najpopularniejsze" triki scammerów

• Pułapka miłości: wyjątkowo atrakcyjne osoby zamierzają nas koniecznie odwiedzić, tylko brakuje im pieniędzy na podróż. Dlatego spotkanie jest możliwe po odpowiedniej darowiźnie.

• Praca marzeń: łatwe czynności na świetnych warunkach? Brzmi dobrze. Ale najpóźniej, gdy przed pierwszą pensją pojawia się żądanie sporych opłat manipulacyjnych i/lub szkoleń na własny rachunek, powinna zapalić się nam czerwona lampka.

• Oferowanie pieniędzy: ubezpieczenia, zwroty podatku lub spadki: aby pieniądze znalazły się na koncie również tu konieczne jest wpłacenie „opłaty manipulacyjnej”. Nie trzeba mówić, że obiecana kwota nigdy się nie pojawi.

Astronauta w potrzebie

Niedawno nawet nigeryjski astronauta major Abacha Tunde koniecznie potrzebował 3 milionów dolarów. Od 1990 r. sam tkwił na tajnej rosyjskiej stacji kosmicznej Salut 8T. Pomagającym obiecano oczywiście dużą nagrodę. Jednak prosty mail z oszukańczą historią z reguły obecnie nie wystarcza. Obecnie już powszechnie wiadomo, że na rzekomych członkach usuniętych afrykańskich rodzin królewskich pieniędzy się już nie „zarobi”. Mimo to wciąż wielu Internautów wpada w tę pułapkę. Nie ma co się dziwić, gdyż scammerzy w coraz bardziej wyrafinowany sposób, a straty mogą być dotkliwe.

Coraz bardziej osobiście

Dowodzi temu aktualne badanie amerykańskiego przedsiębiorstwa Palo Alto. W ramach badań eksperci od spraw bezpieczeństwa przez dwa lata obserwowali serwery około 100 podejrzanych oszustów mailowych. „Nigeryjscy scammerzy postępują coraz bardziej zuchwale“ - twierdzi Ryan Olson z Palo Alto. - „Atakują nie tylko przypadkowe konta mailowe masowymi atakami, lecz wybierają sobie celowo określone ofiary“. Koniecznie takie, które albo mają dużo pieniędzy, albo posiadają ważne dane.

Cybergangsterzy stwarzają u odbiorców poczucie zaufania - na przykład przez stosowanie imienia członka rodziny lub kolegi z pracy. Ta metoda zwana „spear phishing“ zwiększa szanse na sukces oszustów internetowych i jednocześnie zwiększa szanse, że ofiary zdradzą osobiste dane, jak hasła lub klikną na linki prowadzące do wirusów. Zastosowanie takich aplikacji w załączniku jest przy tym nowością. W ten sposób atakujący próbują przejąć kontrolę nad komputerem. Z jednej strony by dostać się do prywatnych informacji, lub - jeszcze lepiej - uzyskać bezpośredni dostęp do kart kredytowych, kont paypal lub bankowych.

• Włączyć myślenie: kuszące oferty, które przychodzą mailem do domu, należy generalnie traktować krytycznie. Istnieje duże niebezpieczeństwo, że kryją się za tym oszuści.

• Sprawdzać tożsamość: zaufanie jest dobre, ale kontrola jest lepsza. W razie wątpliwości należy poprosić o potwierdzenie tożsamości, np. przez kopię dowodu osobistego.

• Nigdy nie płacić: nigdy nie należy przelewać pieniędzy obcym osobom, znanym nam tylko z Internetu.

• Ignorować załączniki: nigdy nie otwierać plików załączonych do maila pochodzącego od nieznanego nadawcy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40046 )
Array ( [docId] => 40046 )