UWAGA PUŁAPKA: Scam 2017

Data: 17-02-2017 r.

 „Scam“ oznacza oszustwo - dziwne żądania zapłaty, oferty pracy z bardzo wysokim wynagrodzeniem. Może też oznaczać prośbę o finansowe wsparcie – po przedstawieniu zmyślonej historyjki. Pamiętajmy, że za tego typu prośbami stoją zorganizowane grupy. Tak zarabiają.

Takie rzeczy się zdarzają. „Scam” to maszyna do oszukiwania ludzi w sieci, mająca na celu wyłudzanie pieniędzy od ofiar.

Stara śpiewka, która jeszcze działa

Prawie każdy słyszał kiedyś o „Nigeria-Connection“ i jej mailach. Wielu nie wie jednej rzeczy: cały numer obiecujący łatwo zarobione pieniądze po wpłacie zaliczki działa już ponad 40 lat. Najpierw listownie przychodziły dokumenty z tytułami takimi jak „propozycja współpracy”, później już faksem, a od paru lat mailowo. Treść zawsze jest podobna: odbiorca powinien wpłacić zaliczkę w gotówce i umożliwić rozpoczęcie lukratywnego interesu. Oczywiście kto na to wpadnie, ten swoich pieniędzy nigdy nie zobaczy.

Generalnie „scam“ oznacza oszustwo poprzez zaliczkę, w którym odbiorca po przedstawieniu mu fałszywych faktów jest przekonywany do finansowego wsparcia. Dziwne żądania zapłaty, oferty pracy z bardzo wysokim wynagrodzeniem, dziwne próby nawiązania kontaktu: fantazja scammerów do wymyślania nietypowych historii i obudzenia chciwości odbiorców, jest zadziwiająca.

3 "najpopularniejsze" triki scammerów

• Pułapka miłości: wyjątkowo atrakcyjne osoby zamierzają nas koniecznie odwiedzić, tylko brakuje im pieniędzy na podróż. Dlatego spotkanie jest możliwe po odpowiedniej darowiźnie.

• Praca marzeń: łatwe czynności na świetnych warunkach? Brzmi dobrze. Ale najpóźniej, gdy przed pierwszą pensją pojawia się żądanie sporych opłat manipulacyjnych i/lub szkoleń na własny rachunek, powinna zapalić się nam czerwona lampka.

• Oferowanie pieniędzy: ubezpieczenia, zwroty podatku lub spadki: aby pieniądze znalazły się na koncie również tu konieczne jest wpłacenie „opłaty manipulacyjnej”. Nie trzeba mówić, że obiecana kwota nigdy się nie pojawi.

Astronauta w potrzebie

Niedawno nawet nigeryjski astronauta major Abacha Tunde koniecznie potrzebował 3 milionów dolarów. Od 1990 r. sam tkwił na tajnej rosyjskiej stacji kosmicznej Salut 8T. Pomagającym obiecano oczywiście dużą nagrodę. Jednak prosty mail z oszukańczą historią z reguły obecnie nie wystarcza. Obecnie już powszechnie wiadomo, że na rzekomych członkach usuniętych afrykańskich rodzin królewskich pieniędzy się już nie „zarobi”. Mimo to wciąż wielu Internautów wpada w tę pułapkę. Nie ma co się dziwić, gdyż scammerzy w coraz bardziej wyrafinowany sposób, a straty mogą być dotkliwe.

Coraz bardziej osobiście

Dowodzi temu aktualne badanie amerykańskiego przedsiębiorstwa Palo Alto. W ramach badań eksperci od spraw bezpieczeństwa przez dwa lata obserwowali serwery około 100 podejrzanych oszustów mailowych. „Nigeryjscy scammerzy postępują coraz bardziej zuchwale“ - twierdzi Ryan Olson z Palo Alto. - „Atakują nie tylko przypadkowe konta mailowe masowymi atakami, lecz wybierają sobie celowo określone ofiary“. Koniecznie takie, które albo mają dużo pieniędzy, albo posiadają ważne dane.

Cybergangsterzy stwarzają u odbiorców poczucie zaufania - na przykład przez stosowanie imienia członka rodziny lub kolegi z pracy. Ta metoda zwana „spear phishing“ zwiększa szanse na sukces oszustów internetowych i jednocześnie zwiększa szanse, że ofiary zdradzą osobiste dane, jak hasła lub klikną na linki prowadzące do wirusów. Zastosowanie takich aplikacji w załączniku jest przy tym nowością. W ten sposób atakujący próbują przejąć kontrolę nad komputerem. Z jednej strony by dostać się do prywatnych informacji, lub - jeszcze lepiej - uzyskać bezpośredni dostęp do kart kredytowych, kont paypal lub bankowych.

• Włączyć myślenie: kuszące oferty, które przychodzą mailem do domu, należy generalnie traktować krytycznie. Istnieje duże niebezpieczeństwo, że kryją się za tym oszuści.

• Sprawdzać tożsamość: zaufanie jest dobre, ale kontrola jest lepsza. W razie wątpliwości należy poprosić o potwierdzenie tożsamości, np. przez kopię dowodu osobistego.

• Nigdy nie płacić: nigdy nie należy przelewać pieniędzy obcym osobom, znanym nam tylko z Internetu.

• Ignorować załączniki: nigdy nie otwierać plików załączonych do maila pochodzącego od nieznanego nadawcy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Biznesplan

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • CZUBLUN TRĘBICKI Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska

  ul. Solec 18 lok. U12, 00–410 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Skarbiec

  ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna GHMW - Hulist, Prawdzic Łaszcz - Radcowie Prawni spółka partnerska

  ul. T. Lenartowicza 5/3, 31-138 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartłomiej Trochimiuk

  ul. Patriotów 110, I piętro, lok. 116, 04-844 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Dziedzic & Kielmans Kancelaria Prawnicza s.c

  ul. Wspólna 47/49 00-684 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Radca prawny Maciej Tracz

  ul. Zygmunta Krasińskiego 18 lok. 237, 01-581 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA RĄPAŁA

  ul. Bartoszewicza 3 lok. 24, 00-337 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • CHMIELNIAK ADWOKACI

  ul. Gliwicka 6/2 40-079 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Ożóg Tomczykowski Sp. z o.o.

  ul. Sienna 39 00-121 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka - Adwokat Anna Borysewicz

  ul. Kościuszki 1 lok. 100, 09-402 Płock

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawa Pracy - Anna Telec

  ul. Stanisława Dygata 3 lok. 46, 01-748 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelarii Naworska Marszałek sp.k. w Toruniu

  ul. Łubinowa 46-48 lok.8 87-100 Toruń

  Wyświetl wizytówkę
 • Accreo

  ul. Próżna 7, 00-107 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Błach Dynerowicz Bujak Kancelaria Prawna Sp. z o.o.

  ul. Krakowska 5/23 31-062 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA RADCY PRAWNEGO CEZARY MŁOTEK

  ul. Ordona 8 05-480 Karczew

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 40046 )
Array ( [docId] => 40046 )

Array ( [docId] => 40046 )