UWAGA PUŁAPKA: Scam 2017

Data: 17-02-2017 r.

 „Scam“ oznacza oszustwo - dziwne żądania zapłaty, oferty pracy z bardzo wysokim wynagrodzeniem. Może też oznaczać prośbę o finansowe wsparcie – po przedstawieniu zmyślonej historyjki. Pamiętajmy, że za tego typu prośbami stoją zorganizowane grupy. Tak zarabiają.

Takie rzeczy się zdarzają. „Scam” to maszyna do oszukiwania ludzi w sieci, mająca na celu wyłudzanie pieniędzy od ofiar.

Stara śpiewka, która jeszcze działa

Prawie każdy słyszał kiedyś o „Nigeria-Connection“ i jej mailach. Wielu nie wie jednej rzeczy: cały numer obiecujący łatwo zarobione pieniądze po wpłacie zaliczki działa już ponad 40 lat. Najpierw listownie przychodziły dokumenty z tytułami takimi jak „propozycja współpracy”, później już faksem, a od paru lat mailowo. Treść zawsze jest podobna: odbiorca powinien wpłacić zaliczkę w gotówce i umożliwić rozpoczęcie lukratywnego interesu. Oczywiście kto na to wpadnie, ten swoich pieniędzy nigdy nie zobaczy.

Generalnie „scam“ oznacza oszustwo poprzez zaliczkę, w którym odbiorca po przedstawieniu mu fałszywych faktów jest przekonywany do finansowego wsparcia. Dziwne żądania zapłaty, oferty pracy z bardzo wysokim wynagrodzeniem, dziwne próby nawiązania kontaktu: fantazja scammerów do wymyślania nietypowych historii i obudzenia chciwości odbiorców, jest zadziwiająca.

3 "najpopularniejsze" triki scammerów

• Pułapka miłości: wyjątkowo atrakcyjne osoby zamierzają nas koniecznie odwiedzić, tylko brakuje im pieniędzy na podróż. Dlatego spotkanie jest możliwe po odpowiedniej darowiźnie.

• Praca marzeń: łatwe czynności na świetnych warunkach? Brzmi dobrze. Ale najpóźniej, gdy przed pierwszą pensją pojawia się żądanie sporych opłat manipulacyjnych i/lub szkoleń na własny rachunek, powinna zapalić się nam czerwona lampka.

• Oferowanie pieniędzy: ubezpieczenia, zwroty podatku lub spadki: aby pieniądze znalazły się na koncie również tu konieczne jest wpłacenie „opłaty manipulacyjnej”. Nie trzeba mówić, że obiecana kwota nigdy się nie pojawi.

Astronauta w potrzebie

Niedawno nawet nigeryjski astronauta major Abacha Tunde koniecznie potrzebował 3 milionów dolarów. Od 1990 r. sam tkwił na tajnej rosyjskiej stacji kosmicznej Salut 8T. Pomagającym obiecano oczywiście dużą nagrodę. Jednak prosty mail z oszukańczą historią z reguły obecnie nie wystarcza. Obecnie już powszechnie wiadomo, że na rzekomych członkach usuniętych afrykańskich rodzin królewskich pieniędzy się już nie „zarobi”. Mimo to wciąż wielu Internautów wpada w tę pułapkę. Nie ma co się dziwić, gdyż scammerzy w coraz bardziej wyrafinowany sposób, a straty mogą być dotkliwe.

Coraz bardziej osobiście

Dowodzi temu aktualne badanie amerykańskiego przedsiębiorstwa Palo Alto. W ramach badań eksperci od spraw bezpieczeństwa przez dwa lata obserwowali serwery około 100 podejrzanych oszustów mailowych. „Nigeryjscy scammerzy postępują coraz bardziej zuchwale“ - twierdzi Ryan Olson z Palo Alto. - „Atakują nie tylko przypadkowe konta mailowe masowymi atakami, lecz wybierają sobie celowo określone ofiary“. Koniecznie takie, które albo mają dużo pieniędzy, albo posiadają ważne dane.

Cybergangsterzy stwarzają u odbiorców poczucie zaufania - na przykład przez stosowanie imienia członka rodziny lub kolegi z pracy. Ta metoda zwana „spear phishing“ zwiększa szanse na sukces oszustów internetowych i jednocześnie zwiększa szanse, że ofiary zdradzą osobiste dane, jak hasła lub klikną na linki prowadzące do wirusów. Zastosowanie takich aplikacji w załączniku jest przy tym nowością. W ten sposób atakujący próbują przejąć kontrolę nad komputerem. Z jednej strony by dostać się do prywatnych informacji, lub - jeszcze lepiej - uzyskać bezpośredni dostęp do kart kredytowych, kont paypal lub bankowych.

• Włączyć myślenie: kuszące oferty, które przychodzą mailem do domu, należy generalnie traktować krytycznie. Istnieje duże niebezpieczeństwo, że kryją się za tym oszuści.

• Sprawdzać tożsamość: zaufanie jest dobre, ale kontrola jest lepsza. W razie wątpliwości należy poprosić o potwierdzenie tożsamości, np. przez kopię dowodu osobistego.

• Nigdy nie płacić: nigdy nie należy przelewać pieniędzy obcym osobom, znanym nam tylko z Internetu.

• Ignorować załączniki: nigdy nie otwierać plików załączonych do maila pochodzącego od nieznanego nadawcy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Biznesplan

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40046 )
Array ( [docId] => 40046 )