Walkme.com – oprowadzi po stronie internetowej

Autor: Chojecki Tomasz
Data: 26-07-2012 r.

Walkme.com to usługa internetowa rodem z Tel Awiwu, która sprawnie rozwiązuje problemy ze złą ergonomią i usability na istniejących serwisach internetowych. Dla wielu witryn internetowych stanie się świetnym narzędziem do zwiększenia lojalności użytkowników.

Istotna kwestia usability

Błędnie zaprojektowana architektura informacji skutkuje tym, że użytkownicy mają duże trudności w znalezieniu istotnych informacji i funkcjonalności znajdujących się na stronie internetowej. Doprowadza to do wysokich wskaźników odrzuceń i porzuceń strony, a także krótkiego czasu spędzonego na witrynie i niskiego współczynnika głębokości - strony/odwiedziny.

Najczęściej wynika to z błędów popełnionych już w fazie projektowania serwisu internetowego. Na późniejszym etapie, gdy witryna już istnieje, wykonywanie poprawek na tym polu jest kosztowne i bez gruntownej przebudowy serwisu mało efektywne. Jest to ważna kwestia, ponieważ przedsięwzięcie takie jak serwis internetowy, nawet z najlepszą treścią, z najciekawszym pomysłem i najwyższymi środkami na promocję, nie powiedzie się jeśli klient szybko nie znajdzie odpowiednich informacji.

Warto tutaj przytoczyć znaną zasadę „Don’t make me think” z książki o tym samym tytule Steve’a Krug’a, która mówi, że dobry software czy serwis internetowy powinien pozwalać użytkownikowi znaleźć informację i wykonać zamierzone zadanie najprościej i najłatwiej jak to tylko możliwe. Dzięki temu, klienci serwisu będą z niego do niego wracać. Inaczej można powiedzieć, że im trudniej znaleźć odpowiednie informacje na stronie, tym mniej osób będzie z niej korzystać.

Co proponuje Walkme.com

Walkme.com pełni w rolę elektronicznego automatycznego przewodnika, który oprowadzi użytkownika po najważniejszych funkcjach serwisu internetowego. By uruchomić przewodnik, właściciel witryny musi zaimplementować skrypt Walkme na swojej stronie, a następnie wybrać odpowiednie kroki, które będzie widział użytkownik.

Po tej procedurze, w prawym dolnym rogu strony internetowej pojawia się zakładka „Show me how”, gdzie znajduje się lista dostępnych scenariuszy zwiedzania, zawierających najważniejsze funkcjonalności witryny. Po wybraniu odpowiedniego tematu, użytkownik otrzymuje krok po kroku informacje w postaci dymków przy odpowiedniej sekcji, funkcji lub przycisku, pokazującą jak ma wykonać daną akcję czy jak znaleźć informację.

Walkme jest raczej usługą dla serwisów, które nie mają za sobą całej machiny organizacyjnej, dlatego ceny serwisu z Izraela wydają dużo za wysokie. Walkme pobiera opłaty w zależności od ilości scenariuszy pomocy oraz jednoczesnych wyświetleń przewodnika – od 97 do 975 dolarów miesięcznie.

Istnieje również darmowa wersja testowa, która jest ograniczona do trzech scenariuszy i trzystu wyświetleń. Dodatkowe funkcje w płatnych opcjach to analiza zachowania użytkowników oraz wsparcie szyfrowania SSL.

Chojecki Tomasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34164 )
Array ( [docId] => 34164 )

Array ( [docId] => 34164 )