Włączanie Windows w trybie awaryjnym

Autor: Janus Rafał
Data: 12-04-2012 r.

Zaawansowane opcje startowe Windows (w postaci menu tekstowego) pojawiają się przy starcie systemu w określonych okolicznościach, np. po nieudanej instalacji nowego urządzenia, sterownika lub oprogramowania, a także, gdy system nie został zamknięty w sposób bezpieczny (nastąpił zanik napięcia w sieci lub użytkownik użył resetu).

Opcji tych jest sporo i niezaznajomiony z nimi użytkownik może mieć problem z wyborem właściwej. W przypadku wystąpienia problemów domyślnie zaznaczona opcja Uruchom system Windows normalnie nie prowadzi do rozwiązania: Windows przerywa proces uruchamiania, przestaje reagować lub wyświetla komunikat o błędzie. Przy kolejnym uruchomieniu sytuacja powtarza się.
W takiej sytuacji nam tryb awaryjny (i jego warianty). Pozwala on na uruchomienie systemu bez większości sterowników, z podstawowymi urządzeniami i minimalną konfiguracją. Uruchomienie Windows w trybie awaryjnym pozwala się zorientować, co się dzieje: jeżeli Windows nie działa w trybie normalnym, a pracuje w awaryjnym, to znaczy, że przyczyną problemów jest wczytywany sterownik, program, usługa lub (błędne) ustawienia.
W trybie awaryjnym masz możliwość usunięcia, ponownej instalacji lub wyłączenia każdego z tych elementów. Menu zaawansowanych opcji uruchamiania Windows możesz wywołać również wtedy, gdy wszystko działa poprawnie. W tym celu zrestartuj komputer i poczekaj, aż BIOS zakończy procedurę startową (sprawdzanie pamięci itd.). Następnie, zanim pojawi się ekran uruchamiania Windows, wciśnij i przytrzymaj klawisz [F8] (albo naciśnij go parę razy).

Czas na naciśnięcie [F8] jest krótki: jeśli przegapisz właściwy moment, system Windows
uruchomi się normalnie (i trzeba będzie ponownie zrestartować maszynę). Jeżeli jednak go nie przegapisz, to powinieneś ujrzeć menu rozszerzonych opcji startowych pokazane na rysunku.
Jeśli na Twoim komputerze są zainstalowane dwa lub więcej systemy operacyjne, które wybierasz z menu, naciśnij [F8] po ukazaniu się tego ostatniego (lub od razu po wybraniu uruchamiania Windows – jest to zależne od typu menu).

Janus Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25344 )
Array ( [docId] => 25344 )