Duże kary dla ADO – jest porozumienie w sprawie ochrony danych w UE

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 21-12-2015 r.

Kończą się pracę nad unijną reformą ochrony danych osobowych. Zgodnie z zaakceptowanym przez Komisję LIBE aktem, administrator danych osobowych, który naruszy przepisy o ochronie danych będzie musiał się liczyć z karą nawet do wysokości 4% swoich rocznych przychodów.

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego zaakceptowała nowe unijne zasady ochrony danych osobowych przewidziane w ogólnym rozporządzeniu w sprawie ochrony danych osobowych oraz dyrektywie o ochronie danych w ramach działalności policyjnej i sadowej w sprawach karnych.

Komisja LIBE głosowała w sprawie obu projektów niezwłocznie po zakończeniu nieformalnych negocjacji pomiędzy Radą Unii Europejskiej, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską, które zakończyły się 15 grudnia 2015 r. Teraz oba akty powinny zostać przyjęte przez Radę UE. Na wiosnę 2016 roku będą dyskutowane jeszcze na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego.

Reforma przyniesie duże zmiany. Nowe przepisy będą dotyczyć wszystkich firm i instytucji, które oferują usługi na obywatelom Unii Europejskiej, nawet jeśli maja swoją siedzibę w państwie trzecim. Za złamanie przepisów rozporządzenia i dyrektywy będą groziły wysokie kary – nawet do 4% rocznego przychodu firmy.

Wprowadzona została również zasada one-stop-shop. Zgodnie z nią obywatel, który twierdzi, że ochrona jego danych jest naruszona, będzie zgłaszał sprawę do swojego krajowego organu ds. ochrony danych, nawet jeśli podmiot naruszający ma swoją siedzibę w innym państwie.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać w 2018 roku. Państwa członkowskie mają zatem niewiele ponad 2 lata na przygotowanie się do obowiązywania nowych przepisów.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38263 )
Array ( [docId] => 38263 )

Array ( [docId] => 38263 )