PE akceptuje Tarczę prywatności, ale ma zastrzeżenia

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 30-05-2016 r.

Parlament Europejski 26 czerwca 2016 r. przyjął rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską do kontynuacji negocjacji z USA w sprawie tzw. Tarczy Prywatności. Jest to porozumienie, które ma wzmocnić ochronę danych osobowych obywateli UE przekazywanych do USA w celach handlowych. Zdaniem PE obecny projekt ma jeszcze wiele braków.

Mimo zastrzeżeń, Parlament Europejski 501 głosami przyjął rezolucję w sprawie Tarczy prywatności. Posłowie pochwalili wysiłki podejmowane przez Komisję i administrację USA, by udoskonalić istniejące wcześniej zabezpieczenia chroniące prywatność obywateli UE, których dane osobowe zebrane w celach handlowych (na przykład podczas zakupów przez internet) trafiają za Atlantyk.

Wraz ze wzrostem liczby transakcji wzrasta ryzyko, że dane te będą używane bez wiedzy obywatela na jego szkodę (na przykład przez agencje wywiadowcze). Żeby temu zapobiec, ochrona danych zagwarantowana w prawie unijnym powinna zostać utrzymana, gdy dane osobowe opuszczają terytorium UE. Uszczelnieniu systemu ma służyć zastąpienie poprzedniego systemu transatlantyckiego transferu danych (system Bezpieczna Przystań – Safe Harbour ), nowym mechanizmem.

Mimo uznania dla wysiłków podejmowanych przez Komisję, posłowie uważają, że Tarcza Prywatności nie przynosi znaczącej poprawy w porównaniu z Bezpieczną przystanią. Wśród braków europosłowie wskazali:

  • dostęp władz amerykańskich do danych Europejczyków poprzez mechanizm Tarczy Prywatności, podczas gdy zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwość amerykańskie zabezpieczenia nie gwarantują ochrony prywatności na poziomie wymaganym w prawie unijnym,

  • możliwość gromadzenia danych zbiorczych, która w niektórych przypadkach nie spełnia kryteriów „konieczności” i „proporcjonalności” określonych w unijnej Karcie Praw Podstawowych,

  • powołanie rzecznika praw obywatelskich w Departamencie Stanu USA proponowane przez stronę amerykańska to krok naprzód, ale posłowie nie wierzą, by zależny od władzy wykonawczej i wyposażony w zbyt małe uprawnienia rzecznik mógł skutecznie wykonywać swoje obowiązki,

  • złożoność mechanizmu dochodzenia roszczeń, które Komisja i administracja USA powinny uczynić skuteczniejszym i przyjaźniejszym dla obywateli.

Posłowie chcą też, by Komisję przeprowadzała okresowe oceny wydanej przez siebie decyzji określającej ochronę prywatności zapewnioną przez Tarczę Prywatności na poziomie zgodnym z unijnymi zasadami, w szczególności z nowymi przepisami dotyczącymi ochrony danych UE.

Źródło: Parlament Europejski

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39042 )
Array ( [docId] => 39042 )

Array ( [docId] => 39042 )