Prawo musi chronić dane osobowe zapewniając swobodę gospodarczą

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 25-01-2016 r.

Musimy chronić podstawowe prawa obywateli takie, jak prawo do ochrony ich danych osobowych, jednocześnie tworząc odpowiednie ramy dla biznesu, aby mógł w pełni korzystać z możliwości, jakie oferuje Jednolity Rynek Cyfrowy – powiedziała unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova podczas konferencji „Cyfrowe wartości: dla postępu technologicznego i ochrony podstawowych praw”.

Postęp technologii i ochronę praw podstawowych, to dwie strony tego samego medalu. Musimy mieć na uwadze ochronę prywatności obywateli, a także stworzenie warunków do działania podmiotów gospodarczych – mówiła Vera Jourova. Takie rozwiązania ma gwarantować unijna reforma ochrony danych osobowych przyjęta w grudniu. Komisarz poinformowała, że UE przygotowuje formalne przyjęcie i realizację nowych zasad ochrony danych osobowych.

W swoim przemówieniu Jourova zapowiedziała, że Europa będzie współpracowała ze Stanami Zjednoczonymi, aby zapewnić, że ochrona danych jest tak samo silna po obu stronach Atlatyku. Jest to szczególnie ważne w kontekście wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Schrems, w którym TSUE stwierdził, że porozumienie Safe Harbour, które do tej pory było gwarancją bezpieczeństwa danych jest nieważne.

Ochrona danych osobowych w UE

Jak mówiła unijna komisarz, przyjęta reforma ochrony danych osobowych wzmacnia podstawowe prawa obywateli w erze cyfrowej, i jednocześnie ułatwia działalność gospodarczą poprzez uproszczenie przepisów dla firm.

Nowe rozporządzenie promuje takie techniki, jak:

  • anonimizacja (usunięcie danych osobowych, gdy ich przetwarzanie nie jest konieczne),
  • pseudonimizacja (zastąpienie danych osobowych sztucznymi identyfikatorami),

  • szyfrowanie (tylko osoby uprawnione mogą przeczytać komunikat).

Zdaniem komisarz, to zachęci do korzystania z analiz "Big Data", które można zrobić za pomocą anonimowych lub opatrzonych pseudonimem danych osobowych.

Nowe zasady będą miały zastosowanie w ciągu dwóch lat od formalnego przyjęcia, to znaczy na początku 2018 roku. Jourova zapowiedziała, że Komisja Europejska będzie ściśle współpracować z państwami członkowskimi, organami ochrony danych osobowych i innymi zainteresowanymi stronami w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów. Będą również prowadzone kampanie uświadamiające, aby obywatele znają swoje nowe prawa.

Nowy transatlantyckie ramy ochrony danych

Trwają też negocjacje z rządem Stanów Zjednoczonych w sprawie nowego porozumienia, które ma zastąpić Safe Harbour. Kluczowe kwestie, które wciąż są otwarte to dostęp do danych Europejczyków przez władze publiczne w USA czy możliwości odwoławcze dla obywateli UE.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38458 )
Array ( [docId] => 38458 )

Array ( [docId] => 38458 )