Szef może sprawdzać służbową pocztę pracowników

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 18-01-2016 r.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że pracodawca może przeglądać służbową skrzynkę pocztową swoich pracowników i sprawdzać, czy korzystają z niej do celów prywatnych. Co więcej, szef może nawet zwolnić swojego podwładnego za wykorzystywanie poczty w ten sposób.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 12 stycznia 2016 r. zapadł w sprawie inżyniera z Rumunii, którego w 2007 roku pracodawca zwolnił za korzystnie ze służbowej skrzynki pocztowej w prywatnych celach. Zabraniał tego wewnętrzny regulamin spółki. Zwolniony pracownik bezskutecznie próbował odwołać się od tej decyzji do sądów krajowych. W końcu sprawa trafiła do Trybunału w Strasburgu. Orzekł on, że pracodawca nie naruszył art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Gwarantuje on poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego, mieszkania i korespondencji.

Trybunał w Strasburgu stwierdził, że: „Nie jest nadużyciem, że pracodawca chce sprawdzić, czy jego pracownicy wykonują swoje obowiązki zawodowe w godzinach pracy. Pracodawca uzyskał dostęp do skrzynki pocztowej pana Barbulescu, myśląc, że zawiera ona jego korespondencję z klientami”.

Sędziowie stwierdzili też, że w ramach procedury przeciwko inżynierowi wykorzystano zestawienie jego korespondencji mailowej tylko w takim zakresie, w jakim konieczne było udowodnienie, że wykorzystywał on służbowy komputer do celów prywatnych w godzinach pracy, natomiast tożsamość osób, z którymi kontaktował się prywatnie, nie została ujawniona. Według Trybunału świadczy to o zachowaniu niezbędnej równowagi między zachowaniem tajemnicy korespondencji a ochroną interesów pracodawcy.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38397 )
Array ( [docId] => 38397 )

Array ( [docId] => 38397 )