Słowackie służby nie mogą zbierać danych osobowych swoich obywateli

Data: 29-05-2015 r.

Trybunał Konstytucyjny Republiki Słowackiej stwierdził, że masowy nadzór nad obywatelami jest niekonstytucyjny. Orzeczenie zostało wydane w ramach postępowania wszczętego przez 30 posłów Parlamentu Europejskiego, w imieniu Instytutu Społeczeństwa Informacyjnego Europejskiego (EISi Słowacja).

W sesji niepublicznej, Wielka Izba Trybunału Konstytucyjnego ogłoszonych przepisy, które do tej pory wymagały od dostawców sieci komórkowych śledzenia komunikacji ich użytkowników, jak również postanowienia, na mocy których policja mogła uzyskać dostęp do tych danych, są sprzeczne z konstytucyjnie gwarantowanymi prawami obywateli do prywatności i ochrony danych osobowych.

 

Według przepisów ustawy o łączności elektronicznej, które teraz straciły swoją moc, dostawcy usług łączności elektronicznej zostali zobowiązani do przechowywania danych o ruchu i lokalizacji, danych o przeglądanych stronach przez 6 miesięcy (w przypadku Internetu, e-maili lub komunikacji VoIP) lub 12 miesięcy (w przypadku innej komunikacji). Pozyskiwane były więc dane o tym kto, jak długo, kiedy, jak się komunikował i gdzie komunikacja powstała. Zapisywane były także dane o nieudanych połączeniach.

Zdaniem słowackiego trybunału obowiązek przechowywania danych przez długi czas to zauważalna ingerencja w życie prywatne obywateli Słowacji, którzy byli przedmiotem szerokiej nadzoru, niezależnie od ich uczciwości bądź niewinności.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego Republiki Słowackiej zostało wydane prawie rok po ogłoszeniu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że dyrektywa w sprawie retencji danych jest nieważna.

Wioletta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37245 )
Array ( [docId] => 37245 )