Umowa powierzenia a przetwarzanie danych w celach marketingowych

Autor: Marcin Sarna
Data: 09-09-2014 r.

Jeżeli informacje osobowe klientów zostaną powierzone firmie na podstawie zgody, może ona wobec nich prowadzić ograniczone działania marketingowe. Jest to dopuszczalne, nawet jeżeli zgoda na działania marketingowe nie została udzielona wyraźnie. Jest to tzw. wtórny cel przetwarzania danych osobowych.

Ustawa o ochronie danych osobowych zezwala na przetwarzanie, m.in. jeżeli jest to niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych. Jednocześnie te czynności nie mogą naruszać praw i wolności osób, których dane dotyczą. Za taki prawnie usprawiedliwiony cel ustawa uważa marketing bezpośredni produktów lub usług administratora danych. Jednak klient zawsze może wyrazić sprzeciw wobec wykorzystywania jego danych do tego celu. Poza tym, nie jest dozwolone promowanie oferty firm trzecich.

W przypadku udostępniania lub sprzedaży baz klientów innym podmiotom na cele marketingowe wymagane jest otrzymanie wyraźnej zgody klienta. Jeżeli nie ma takiego pozwolenia, można rozważyć wykorzystanie instytucji tzw. „powierzenia przetwarzania danych”. Jest to swoisty outsourcing polegający na tym, że obowiązki z zakresu przetwarzania danych będzie wykonywał inny podmiot. Nie jest to jednak sprzedaż bazy danych, w związku z czym taka operacja nie pozwala firmie trzeciej na promowanie własnych produktów lub usług. Warto o tym pamiętać, gdy występuje się w roli nabywającego bazy danych klientów. Należy wówczas odrzucać propozycje powierzenia, które absolutnie nie pozwalają na prowadzenie marketingu.

W przypadku zakupu zbiorów informacji należy żądać okazania przez sprzedającego zgody każdego klienta na przetwarzanie i sprzedaż. Ponadto nabywca musi poinformować osoby, których dane widnieją w bazie, o fakcie zakupu. Komunikat powinien też zawierać informacje o możliwości dostępu do danych, ich poprawiania oraz wniesienia sprzeciwu.

Marcin Sarna, radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35674 )
Array ( [docId] => 35674 )

Array ( [docId] => 35674 )