Ustawa antyterrorystyczna a ochrona danych osobowych

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 04-07-2016 r.

Od soboty 2 lipca obowiązuje ustawa o działaniach antyterrorystycznych. Wprowadzi ona zmiany także w kwestiach związanych z ochroną danych osobowych. Będą one dotyczyły m.in. danych biometrycznych, dostępu ABW do danych osobowych czy monitoringu wizyjnego.

Dane biometryczne

Zgodnie z tzw. ustawą antyterrorystyczną, funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policji i Straży Granicznej będą mogli pobierać od cudzoziemców dane biometryczne – odciski linii papilarnych, utrwalać wizerunek ich twarzy i pobierać od nich materiał biologiczny w celu oznaczenia profilu DNA (w sposób nieinwazyjny).

Będą mieli taką możliwość w pięciu sytuacjach. Po pierwsze, jeśli będzie istniała wątpliwość co do tożsamości osoby. Po drugie, gdy wystąpi podejrzenie nielegalnego przekroczenia polskiej granicy albo wątpliwość co do deklarowanego celu pobytu na terytorium Polski. Po trzecie, gdy istnieje podejrzenie co do zamiaru nielegalnego przebywania w Polsce. Po czwarte, gdy będzie podejrzenie o związku tej osoby ze zdarzeniem o charakterze terrorystycznym i po piąte, gdy osoba ta mogła uczestniczyć w szkoleniu terrorystycznym.

Dane te będą przekazywane do Komendanta Głównego Policji. Zostaną włączone do baz danych policji i będą wykorzystywane w działaniach operacyjnych służb.

Zasady pobierania danych biometrycznych i ich przekazywanie do Komendanta Głównego Policji ma określić rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów.

Dane osobowe dla ABW

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie miał dostęp do danych osobowych i informacji z rejestrów i ewidencji publicznych prowadzonych m.in. przez ministrów, Prokuratora Generalnego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Komisję Nadzoru Finansowego. Dane te będą mogły być udostępniane na zasadzie teletransmisji.

Szef ABW będzie także prowadził wykaz osób, które mogą mieć związek z działalnością o charakterze terrorystycznym. Dane z tego wykazu będą udostępniane organom administracji publicznej.

Monitoring wizyjny

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie miał nieograniczony dostęp do nagrań rejestrowanych przez kamery monitoringu wizyjnego znajdujące się w obiektach użyteczności publicznej, przy drogach publicznych i innych miejscach publicznych.

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39175 )
Array ( [docId] => 39175 )