Wykorzystanie zdjęcia pracownika wymaga dodatkowej zgody

Autor: Marcin Sarna
Data: 29-05-2014 r.

Aby móc umieścić wizerunek pracownika w sieci (niezależnie od tego czy chodzi o firmową stronę WWW, czy tylko o firmowy intranet), konieczne jest uzyskanie zgody tej osoby na publikację jego wizerunku.

Ponadto należy pamiętać, że w przypadku zdjęć dostarczanych przez pracowników firma zawsze korzysta z utworów osób trzecich. Osobą trzecią może być zarówno zawodowy fotograf, jak i każda inna osoba, która wykonała dane zdjęcie, w tym pracownik. Należy się więc też upewnić czy na zdjęciu nie ciążą prawa autorskie.

Ponadto należy pamiętać, że pracownik nie ma obowiązku dostarczania pracodawcy zdjęć prywatnych. Wizerunek pracownika utrwalony poza trwaniem stosunku pracy (tj. bez bezpośredniego związku z wykonywaną pracą) nie należy do kategorii danych osobowych, które pracodawca może przetwarzać na podstawie Kodeksu pracy. Stąd konieczność uzyskania zgody, która powinna być wyrażona także w odniesieniu do zdjęć grupowych.

Dla pełni obrazu sytuacji dodajmy, że zdjęcia z firmowych imprez nie wymagają zgody pracownika, o ile jego wizerunek stanowi jedynie część kadru (art. 81 ust. 2 Prawa autorskiego). Chodzi o takie przypadki, gdy np. pracownik znajduje się w kadrze pokazującym krajobraz albo zdjęcie przedstawia grupę osób przy stole w restauracji.

W sytuacjach wątpliwych, przez wzgląd na zabezpieczenie interesów pracodawcy, lepiej jest uzyskać zgodę pracownika. Ten dokument powinien mieć formę umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowy licencyjnej.

Co do zamieszczenia na stronie internetowej danych osobowych pracownika, zgodnie m.in. z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 6 listopada 2003 roku (C-101/01), zamieszczenie danych różnych osób pozwalających je zidentyfikować za pomocą nazwiska albo innych środków stanowi przetwarzanie danych osobowych. Na zamieszczenie imienia i nazwiska pracownika na firmowej stronie internetowej nie jest jednak wymagana jego zgoda, te informacje mieszczą się bowiem w katalogu danych osobowych wyliczonych w art. 22 Kodeksu pracy. Pracodawca może je przetwarzać w związku ze stosunkiem pracy bez akceptacji pracownika, ustawa o ochronie danych osobowych dopuszcza bowiem takie przypadki.

Marcin Sarna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34979 )
Array ( [docId] => 34979 )