Zasady przetwarzania danych wrażliwych muszą być uregulowane w ustawie

Data: 30-04-2015 r.

Przepisy rozporządzenia o rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych mogą naruszać zasady ochrony danych osobowych – alarmuje zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Andrzej Lewiński twierdzi, że rozporządzenie wbrew konstytucji reguluje kwestie zastrzeżone dla materii ustawowej.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych sygnalizując problem potencjalnej niezgodności z konstytucją przepisów rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie organizacji i zakresu działania rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych w zakresie przyjętych w nim rozwiązań dotyczących przetwarzania danych dotyczących osób badanych w tych ośrodkach. W ocenie zastępcy GIODO rozporządzenie to reguluje kwestie zastrzeżone konstytucyjnie dla materii ustawowej.

Jak podkreśla Andrzej Lewiński dokumentacja sporządzana przez ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne zawiera dane wrażliwe. Zgodnie z treścią procedowanego obecnie projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3058), wykaz dokumentacji prowadzonej przez ośrodek oraz sposób jej przetwarzania zostanie określony w drodze rozporządzenia przez Ministra Sprawiedliwości. Proponowane rozwiązanie prawne nie uwzględnia konieczności zapewnienia odpowiedniej ochrony prawa do prywatności osób badanych w tych ośrodkach, w szczególności poprzez wprowadzenie zasad przetwarzania informacji o tych osobach na poziomie ustawy.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do ministra sprawiedliwości o podjęcie działań w celu zapewnienia zgodności przepisów procedowanego projektu z konstytucyjnym standardem ochrony prywatności jednostki.

Wioletta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37068 )
Array ( [docId] => 37068 )

Array ( [docId] => 37068 )