Będzie projekt przepisów o kancelariach odszkodowawczych

Data: 28-11-2022 r.

Na problem funkcjonowania kancelarii odszkodowawczych zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwrócił się do resortu sprawiedliwości z prośbą o stanowisko i odpowiedź na to jakie działania podjęli, by sytuację zmienić. Ministerstwo Sprawiedliwości deklaruje, że przygotowuje projekt ustawy, dzięki której prawa konsumentów będą bardziej chronione. 

W swoim piśmie Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał uwagę, że tzw. kancelarie odszkodowawcze często pobierają zbyt wygórowane wynagrodzenia, poszukują potencjalnych klientów w szpitalach, co może rodzić wątpliwości etyczne, podpisują umowy z klientami, którzy znajdują się w takim stanie, który można uznać za uniemożliwiający podjęcie świadomej decyzji. Co więcej sami klienci nie mają wcale pewności otrzymania odszkodowania, a kancelaria, na konto której wpływa odszkodowanie może je przetrzymywać, więc klient dostaje je z opóźnieniem. 

Pisaliśmy o tym dokładniej w artykule: Ramy działania kancelarii odszkodowawczych 

Na brak odpowiedniej regulacji dotyczącej działalności wszelkiej maści kancelarii na rynku zwraca uwagę także Naczelna Rada Adwokacka. Zaznacza, że te kancelarie specjalizują się w świadczeniu porad prawnych, lecz nie są profesjonalistami, przez co klienci nie mają wcale pewności, że ich interes będzie chroniony. O tym w jaki sposób NRA chciałoby zmienić przepisy pisaliśmy wcześniej w artykule: Pomoc prawna na nowych zasadach 

W odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że trwają prace nad projektem ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń o zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę wynikającą z czynu niedozwolonego, który ma uregulować kwestie związane z działalnością kancelarii odszkodowawczych. Przepisy zostały skierowane do Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i po wpisie do Wykazu Prac Legislacyjnych Rady Ministrów mają zostać skierowane do uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych. 

Projektowane przepisy mają uniemożliwić przetrzymywanie pieniędzy z odszkodowania przez kancelarie odszkodowawcze. Zostały wprowadzone na skutek doniesień o problemach klientów jednej z większych firm zajmujących się odszkodowaniami, z odzyskaniem należnych im odszkodowań. Zgodnie z nową ustawą, odszkodowanie miałoby być podzielone -zobowiązany podmiot ma wpłacać na konto poszkodowanego należną mu sumę, pomniejszoną o wysokość uzgodnionego wynagrodzenia dla kancelarii odszkodowawczej, które z kolei ma przelewać na jej konto. 

Wysokość wynagrodzenia ma być ograniczona. W tym momencie proponowane przepisy zakładają, że wynagrodzenie firmy zajmującej się odszkodowaniem na podstawie umowy zawartej z konsumentem, może być określone jako odpowiedni procent uzyskanego odszkodowania, jednak nie więcej niż 25%. Nieważne będą postanowienia umowne przewidujące zwrot kosztów kancelarii oraz przewidujące dodatkowe opłaty od klienta. 

Resort dodaje, że propozycje Naczelnej Rady Adwokackiej - o której wspominaliśmy na początku artykułu - jest właśnie analizowana w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42414 )
Array ( [docId] => 42414 )