Czy można pozbawić prawa do głosu akcjonariusza na walnym zgromadzeniu

Autor: Gogojewicz Przemysław
Data: 29-08-2012 r.

Prawo głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy jest jednym z ważniejszych uprawnień korporacyjnych wynikających z akcji. Jego wykonywanie umożliwia akcjonariuszowi oddziaływanie na okoliczność podejmowania (niepodejmowania) uchwał na walnym zgromadzeniu, względnie także na treść tych uchwał. Z zasady prawo wynika z każdej akcji, a akcjonariusz nie może być go pozbawiony.

Z reguły każda akcja uprawnia do 1 głosu na walnym zgromadzeniu (art. 411 § 1 zd. 1 k.s.h.). Im więcej akcji akcjonariusz zgromadzi w swym ręku, tym większa zatem będzie jego „siła głosu” na tym zgromadzeniu (może zatem ona być większa niż ilość głosów przysługujących kilku lub nawet kilkuset akcjonariuszom, którzy łącznie posiadają mniejszą ilość akcji). W tym zakresie uwidacznia się jedna z istotniejszych cech spółki akcyjnej w postaci swego rodzaju prymatu kapitału (reprezentowanego przez danego akcjonariusza) nad osobą (osobą innych akcjonariuszy).

Od tej reguły istnieją wyjątki, polegające zarówno na przyznaniu akcjonariuszowi większej liczby głosów z jednej akcji, jak i ograniczające ilość głosów z posiadanych przezeń akcji bądź pozbawiające go całkowicie wykonywania prawa głosu z akcji.

Jednej akcji nie można przyznać więcej niż dwa głosy zgodnie z art. 352 zd. 1 k.s.h.; , inaczej niż w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie uprzywilejowanie dotyczące prawa głosu nie może przyznawać uprawnionemu więcej niż trzy głosy na jeden udział; art. 174 § 4 k.s.h.). Uprzywilejowanie akcji co do głosu stanowi zatem wyjątek od zasady, iż im więcej akcji dany akcjonariusz zgromadził w swych rękach, tym większa ilość głosów przysługiwać mu będzie na walnym zgromadzeniu. Innym takim wyjątkiem jest przypadek posiadania przez niektórych akcjonariuszy akcji niemych .

Uprzywilejowanie w zakresie prawa głosu nie dotyczy spółki publicznej (art. 351 § 2 zd. 2 k.s.h.).

Podstawa prawna: ustawa kodeks spółek handlowych ( Dz. U z 2000 Nr 94 poz. 1037 ze zm.)

Gogojewicz Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35886 )
Array ( [docId] => 35886 )