Instytucja tag along w umowie spółki

Data: 15-02-2014 r.

Konstrukcja tag along polega na tym, że jeśli wspólnik spółki będzie sprzedawać swoje udziały, to na żądanie innych wspólników będzie musiał spowodować, aby nabywca jego udziałów odkupił proporcjonalną liczbę jednostek uczestnictwa w spółce także od pozostałych.

Instytucja tag along jest oparta na tzw. umowie o świadczenie na rzecz osoby trzeciej. Ten typ stosunku zobowiązaniowego został uregulowany w art. 391 Kodeksu cywilnego. Może zostać wprowadzona do umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Można ją również uregulować w umowie wspólników.

Zapisy w umowie spółki

Bez wątpienia lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie odpowiednich zapisów wprost w umowie spółki. Ma to ten walor, że klauzulą tą będą związani także wspólnicy przystępujący do spółki w późniejszym czasie oraz osoby, które nabędą udziały od dotychczasowych wspólników. O postanowieniach takich, umieszczonych w tekście umowy spółki, dowie się również potencjalny inwestor, dzięki czemu nie będą dla niego zaskoczeniem.

Walorem przeniesienia zapisów tag along do umowy wspólników jest z jednej strony mniejszy formalizm, z drugiej zaś łatwiejsza możliwość ich zmiany. Nie będzie to wymagało zmiany umowy spółki. Ta zaś wymaga dla swojej ważności formy aktu notarialnego. Pamiętać przy tym należy, że umowa wspólników wiąże tylko tych spośród nich, którzy do niej przystąpili. Może zatem nie obejmować nie tylko przyszłych udziałowców, ale nawet części aktualnych wspólników.

 

Istota konstrukcji tag along

Jeśli kupujący uczynił przyrzeczenie kupna wspólnikowi sprzedającemu udziały, to ten wspólnik sprzedający jest odpowiedzialny za szkodę, którą poniosą pozostali wspólnicy. Dzieje się to przez to, że kupujący nie spełnia świadczenia wobec tych pozostałych udziałowców. Może jednak zwolnić się od obowiązku naprawienia szkody spełniając przyrzeczone świadczenie, chyba że sprzeciwia się to umowie lub właściwości świadczenia.

Wykluczenie możliwości odkupu

W treści klauzuli można wykluczyć możliwość odkupu udziałów przez wspólnika sprzedającego. Wyłączenie takie w niektórych okolicznościach będzie korzystne dla pozostałych wspólników. Zależeć to będzie od przyczyn, dla których klauzula tag along została wprowadzona dla spółki. Przykładowo, jeśli zamieszczono ją, aby zapewnić możliwość wyjścia wspólnikom ze spółki na wypadek wykupienia udziałów jednego z nich przez osobę trzecią, to wykup ich udziałów przez wspólnika sprzedającego może być bez znaczenia dla reszty wspólników. Jeśli jednak zapis ten ma zapewnić zachowanie proporcji udziałów w gronie wspólników, to nabycie udziałów przez wspólnika sprzedającego zachwieje tą proporcją, pomimo sprzedaży swoich udziałów nabyłby on bowiem proporcjonalną ilość jednostek uczestnictwa od pozostałych wspólników.

Przykład:

Brzmienie klauzuli tag along

  1. Wspólnikom spółki przysługiwać będzie prawo żądania, aby wspólnik na wypadek sprzedaży swoich udziałów (Wspólnik Sprzedający) doprowadził do odpowiedniego (proporcjonalnego) zbycia przez pozostałych wspólników Spółki posiadanych przez nich udziałów (Tag Along) na zasadach określonych w ust. 2. Zobowiązanie Tag Along stanowi umowę o świadczenie na rzecz osoby trzeciej.

  2. Po doręczeniu wspólnikowi powiadomienia o zamiarze sprzedaży przez Wspólnika Sprzedającego każdy z pozostałych wspólników (Wspólnik Uprawniony) jest uprawniony do żądania, aby Wspólnik Sprzedający spowodował, że osoba trzecia (Kupujący) wskazana w treści powiadomienia o zamiarze sprzedaży nabędzie udziały posiadane przez Wspólnika Uprawnionego, w proporcji wskazanej przez Wspólnika Uprawnionego, nie większej jednak niż odpowiadająca stosunkowi udziałów zbywanych przez Wspólnika Sprzedającego do wszystkich udziałów posiadanych przez Wspólnika Sprzedającego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33820 )
Array ( [docId] => 33820 )