Tajemnica przedsiębiorstwa – ochrona prokuratorska

Data: 05-02-2014 r.

Ochrona prokuratorska tajemnicy przedsiębiorstwa została zapewniona na gruncie przepisów administracyjnych, cywilnych, ale przede wszystkim karnych. Źródłem tej ochrony jest Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, która w art. 51 stanowi zasadę ochrony informacji, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa.

Międzynarodowe akty prawa, których RP jest stroną, zobowiązują organy państwa do zapewniania warunków i regulacji umożliwiających ochronę informacji prywatnych, w tym w szczególności tajemnic przedsiębiorstwa (spółki z o.o.). Metodykę i reguły działania prokuratorów, w tym zarówno na gruncie ścigania przestępstw, jak i zachowania w tajemnicy poufnych informacji, powziętych w toku prowadzonych postępowań, regulują przepisy ustawy z 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz.U. z 2011 r. nr 270, poz. 1599 ze zm.) oraz rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 24 marca 2012 r. Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (Dz.U. nr 49, poz. 296 ze zm.).

Poufność w Kodeksie karnym

Pierwszym z przepisów, który w sposób podstawowy chroni tajemnice spółki z o.o., jest art. 266 § 1 Kodeksu karnego określający przestępstwo ujawnienia informacji stanowiącej tajemnicę.

Przedmiotem ochrony przewidzianej przez ten przepis jest poufność informacji pozyskanych przez prokuraturę w ramach prowadzonych czynności w spółce. Artykuł przewiduje również zabezpieczenie przed zakusami innych przedsiębiorców pragnących naruszać interes spółki.

Warto podkreślić, że przepis ten może dotyczyć w zasadzie każdej informacji objętej tajemnicą, bez względu na jej charakter (prywatna, służbowa, zawodowa).

Należy bowiem zaznaczyć, że źródłem tajemnic może być przepis ustawy bądź też umowa pomiędzy stronami o zachowaniu poufności odnośnie do określonych informacji. Na gruncie działalności gospodarczej źródłem obowiązku zachowania tajemnicy może być umowa spółki, umowa o pracę, umowy menedżerskie bądź też inne umowy, na podstawie których takie zobowiązanie zostało przyjęte.

Oświadczenie o woli

Przestępstwo określone w art. 266 § 1 kk jest przestępstwem ściganym na wniosek pokrzywdzonego, np. prezesa spółki z o.o. Oznacza to, że prokurator będzie prowadził postępowanie przygotowawcze jedynie w wypadku złożenia oświadczenia o woli ścigania sprawcy przestępstwa. Jest to niezwykle istotne dla przedsiębiorstwa. Przesądza bowiem o tym, iż nie jest wystarczające samo tylko złożenie zawiadomienia na policję lub do prokuratury. Niezbędne jest jeszcze złożenie stosownego oświadczenia. Organy wymiaru sprawiedliwości są zatem obowiązane do działania w momencie uzyskania takiego wniosku od prawnego przedstawiciela firmy. Bez tego nie mogą przeprowadzić postępowania w sprawie.

Osoby uprawnione do złożenia wniosku

Osobą uprawnioną do złożenia wniosku będzie np. osoba reprezentująca pokrzywdzonego. A więc w odniesieniu do spółek kapitałowych (spółka z o.o.) – członek zarządu (pojedynczo lub wspólnie z innym członkiem), prokurent lub ustanowiony przez nich adwokat lub radca prawny. Do skutecznego złożenia takiego wniosku nie będzie zatem uprawniony pracownik spółki z o.o., chyba że otrzyma do złożenia takiego oświadczenia woli stosowne pełnomocnictwo przez osobę posiadającą takie uprawnienie.

Przewidziane kary

Popełnienie przestępstwa z art. 266 § 1 kk jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. W Rozdziale XXXIII Kodeksu karnego zatytułowanym „Przestępstwa przeciwko ochronie informacji” obok powyższego przepisu znajduje się szereg innych definiujących zachowania, które w pewnych okolicznościach mogą godzić w tajemnicę przedsiębiorstwa. Przepisy tego rozdziału chronią szeroko rozumianą informację nie tylko przed niepożądanym jej ujawnieniem, ale także przed jej zniszczeniem, usunięciem czy nieuprawnioną modyfikacją.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33264 )
Array ( [docId] => 33264 )