Koniec zatrudniania pracowników na wieloletnie umowy czasowe

Autor: Joanna Banasiak-Lach
Data: 07-07-2015 r.

Sejm za zasadą „33 i 3” – to jedna z najważniejszych zmian w Kodeksie pracy, które 25 czerwca 2015 r. uchwalili posłowie. Przyjęta nowelizacja ma zapobiec przedłużaniu w nieskończoność umów czasowych. Zakłada, że kontrakty czasowe będą mogły być zawierane z pracownikiem na okres do trzech lat. Po trzech latach takich kontraktów umowa o pracę będzie mogła być zawarta jedynie na czas nieokreślony.

Rozwiązanie „33 i 3” oznacza, że w przypadku gdy okres zatrudnienia pracownika na czas określony u jednego pracodawcy przekroczy 33 miesiące lub gdy pracodawca zawarł z pracownikiem już trzy takie umowy – to od następnego dnia po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy – pracownik będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Zasada „33 i 3” nie będzie stosowana, np.:

  • w przypadku zastępstwa innego pracownika,
  • przy pracach sezonowych i dorywczych,
  • w celu wykonywania pracy na czas kadencji,
  • zatrudnienia w placówkach zagranicznych.

Obecnie obowiązujące przepisy nakazywały po dwóch umowach terminowych podpisanie trzeciej na czas nieokreślony, pracodawcy często obchodzili ten obowiązek, wykorzystując miesięczną przerwę w zatrudnieniu. Nowelizacja Kodeksu pracy ma zapobiec takim praktykom.

Ponadto nowelizacja uzależnia okresy wypowiedzenia umów o pracę wyłącznie od czasu ich trwania, a nie od rodzaju umowy. Oznacza to, że:

  • dwa tygodnie wypowiedzenia będą przysługiwać, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej sześć  miesięcy,
  • jeden miesiąc wypowiedzenia – w przypadku zatrudnienia przez co najmniej sześć miesięcy,
  • trzy miesiące wypowiedzenia, przy zatrudnieniu przez co najmniej trzy lata.

Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca będzie też mógł zwolnić pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ma to dotyczyć zarówno umów o pracę na czas określony, jak i nieokreślony oraz umów o pracę na okres próbny. Nowe przepisy przewidują, że zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może objąć cały okres wypowiedzenia lub jego część.

Ponadto w nowelizacji doprecyzowano przepisy odnoszące się do zatrudniania pracowników na okres próbny w celu sprawdzenia ich kwalifikacji i przydatności do określonego rodzaju pracy. W myśl nowych regulacji, możliwe będzie ponowne zatrudnienie pracownika na okres próbny tylko gdy będzie on zatrudniony do wykonywania innego rodzaju pracy lub w przypadku 3-letniej przerwy w zatrudnieniu pracownika na takim samym stanowisku u tego samego pracodawcy.

W nowelizacji ograniczono też liczbę rodzajów umów o pracę. Pozostaną umowy na czas nieokreślony, na czas określony oraz na okres próbny. Zlikwidowane zostały natomiast umowy na czas wykonania określonej pracy.

Następnie nad nowelizacją będą pracować senatorowie.

Źródło:

Sejm RP

Banasiak-Lach Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37458 )
Array ( [docId] => 37458 )