Jakie są zasady zatrudniania wspólników w spółce

Autor: Maciej Szupłat
Data: 02-06-2015 r.

Wspólnicy mogą być zatrudnieni w spółce z o.o. zarówno gdy są wyłącznie wspólnikami, jak i dodatkowo członkami zarządu spółki. Problemy prawne, zwłaszcza dotyczące stosunku ZUS do relacji pracowniczych w spółce powstają wtedy, gdy chodzi o jednoosobową spółkę z o.o. oraz spółkę, w której wspólnikami są małżonkowie lub osoby spokrewnione.

W spółce wieloosobowej, gdzie wspólnicy nie są spokrewnieni, i wspólnik, o którego zatrudnienie chodzi, nie jest członkiem zarządu, czyli nie zachodzi problem odnośnie podporządkowania pracowniczego, sytuacja jest przejrzysta.

 

Wspólnik ten może być zatrudniony w spółce zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy cywilnoprawnej. Należy pamiętać, że stanowisko, rodzaj świadczonej pracy i przez to przedmiot umowy o pracę nie może być dowolny. Przedmiot umowy o pracę, wskazany w umowie – wykonywana praca – musi odpowiadać pracy faktycznie świadczonej. Zatem od wspólników i od realiów stanu faktycznego zależy, jakie czynności wspólnik rzeczywiście wykonuje w ramach faktycznego podporządkowania pracowniczego.

Ponadto należy pamiętać, że każdy wspólnik ze względu na posiadany udział, bądź udziałów uzyskuje corocznie dywidendę, która stanowi dochód w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, i podlega opodatkowaniu. Jednakże w sytuacji, gdy wspólnik wykonuje w spółce dodatkowe czynności w ramach działalności zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, wtedy to będzie też uważany za pracownika w świetle art 16 ust 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Maciej Szupłat, adwokat

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37257 )
Array ( [docId] => 37257 )