W spółce wieloosobowej, gdzie wspólnicy nie są spokrewnieni, i wspólnik, o którego zatrudnienie chodzi, nie jest członkiem zarządu, czyli nie zachodzi problem odnośnie podporządkowania pracowniczego, sytuacja jest przejrzysta.
Jakie są zasady zatrudniania wspólników w spółce
Wspólnicy mogą być zatrudnieni w spółce z o.o. zarówno gdy są wyłącznie wspólnikami, jak i dodatkowo członkami zarządu spółki. Problemy prawne, zwłaszcza dotyczące stosunku ZUS do relacji pracowniczych w spółce powstają wtedy, gdy chodzi o jednoosobową spółkę z o.o. oraz spółkę, w której wspólnikami są małżonkowie lub osoby spokrewnione.
Wspólnik ten może być zatrudniony w spółce zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy cywilnoprawnej. Należy pamiętać, że stanowisko, rodzaj świadczonej pracy i przez to przedmiot umowy o pracę nie może być dowolny. Przedmiot umowy o pracę, wskazany w umowie – wykonywana praca – musi odpowiadać pracy faktycznie świadczonej. Zatem od wspólników i od realiów stanu faktycznego zależy, jakie czynności wspólnik rzeczywiście wykonuje w ramach faktycznego podporządkowania pracowniczego.
Ponadto należy pamiętać, że każdy wspólnik ze względu na posiadany udział, bądź udziałów uzyskuje corocznie dywidendę, która stanowi dochód w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, i podlega opodatkowaniu. Jednakże w sytuacji, gdy wspólnik wykonuje w spółce dodatkowe czynności w ramach działalności zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, wtedy to będzie też uważany za pracownika w świetle art 16 ust 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- art. 210 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.),
- art. 22 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
- art 16 ust 1 pkt 38 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: spółka z o.o., wspólnik
