Nowe zasady karania za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów

Data: 06-06-2013 r.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjął zmiany w dokumencie dotyczącym nakładania kar za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Obecnie zmniejszenie kary o 30 proc. dla nieuczciwego przedsiębiorcy możliwe jest w przypadku zaniechania praktyki także na późniejszym etapie działań prowadzonych przez urząd.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta ustalając wysokość kary w przypadku naruszenia przez firmy zbiorowych interesów konsumenta lub konkurencji kieruje się „Wyjaśnieniami w sprawie ustalania wysokości kar pieniężnych za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów”. Dokument ten obowiązuje od 2009 roku. Teraz został on zmodyfikowany, by – jak wyjaśnia UOKiK - dostosować go do aktualnej specyfiki rynku oraz orzecznictwa.

Nieuczciwy przedsiębiorca może uniknąć kary

Jak informuje urząd główne założenia „Wyjaśnień” pozostały bez zmian. Najważniejszą modyfikacją jest przyjęcie rozwiązania, które umożliwi zmniejszenie kary za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów w przypadku zaniechania praktyki także na późniejszym etapie działań prowadzonych przez UOKiK. Obniżka będzie mogła wynieść nawet 30 proc.

Dotychczas na zmniejszenie kary mógł liczyć przedsiębiorca, który zakończył kwestionowane działania przed wszczęciem postępowania przez urząd bądź niezwłocznie po jego rozpoczęciu. Inne okoliczności łagodzące i obciążające, jakie brane są pod uwagę przy ustalaniu wysokości sankcji nie zmieniły się.

UOKiK zdecyduje o wysokości kary za naruszenie praw konsumentów

Wysokość sankcji nadal będzie zależeć od tego, na jakim etapie zawierania umowy doszło do naruszenia prawa. Najdotkliwsze kary będą, jak dotychczas, wymierzane w przypadku bezprawnych działań w momencie wykonywania kontraktu. Na niższą karę będzie mógł liczyć przedsiębiorca, który dokonał naruszenia przepisów na etapie zawierania umowy oraz przed jej podpisaniem.

Wyjaśnienia w sprawie ustalania wysokości kar pieniężnych za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów nie są dokumentem prawnie wiążącym. Urząd korzysta jednak z tego dokumentu nakładając sankcje finansowe. Pozwala on również przedsiębiorcom na samodzielne, wstępne oszacowanie wysokości kary, którą mogłoby być zagrożone działanie na szkodę konsumentów.


Wioleta Szczygielska



Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25763 )
Array ( [docId] => 25763 )