PIP chce kontroli legalności zatrudnienia bez uprzedzenia

Data: 30-07-2013 r.

Państwowa Inspekcja Pracy proponuje zmiany w przepisach. Chodzi o wprowadzenie możliwości przeprowadzania kontroli legalności zatrudnienia bez uprzedzenia danej firmy. Zmiana ta nie cieszy jednak przedsiębiorców.

– Zamiast stosować represje, lepiej zastanówmy się nad tym, jak zmienić prawo, tak aby ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności – stwierdziła Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP.

Zgodnie z art. 79 ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – kontrolę przeprowadza się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Dzięki tak skonstruowanemu przepisowi dla pracodawcy kontrola nie musi być uciążliwa i daje mu możliwość zapewnienia normalnego toku pracy. Pracodawca jest wcześniej poinformowany o kontroli, nie zna jednak dokładnej daty jej przeprowadzenia. – Przeprowadzana przez PIP kontrola legalności zatrudnienia bez uprzedzenia przedsiębiorcy może spowodować dezorganizację pracy w firmie – stwierdziła Żukowska.

 
Wprawdzie przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (art. 83, ust. 1) wprowadzają maksymalne terminy czasu trwania kontroli w ciągu roku kalendarzowego u danego pracodawcy, jednak dotyczą one wyłącznie konkretnej instytucji, a nie wszystkich organów przeprowadzających kontrole. Oznacza to, że w praktyce kontrola prowadzona przez różne podmioty może trwać nieprzerwanie, a przepisy mające chronić przedsiębiorców de facto nie obowiązują.

Kontrola legalności zatrudnienia bez uprzedzenia pracodawcy, czyli wymuszanie przestrzegania prawa poprzez system wzmożonego nadzoru nie przystaje do zasad funkcjonowania państwa demokratycznego. Zamiast zwiększać kontrole, które są skierowane przeciwko przedsiębiorcom, lepiej skupić się na stworzeniu optymalnych warunków do prowadzenia firm – stwierdziła Żukowska.


Źródło
: Pracodawcy RP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25798 )
Array ( [docId] => 25798 )