Przedsiębiorca sprawdzi, czy opłaca mu się prowadzenie działalności gospodarczej

Data: 25-06-2013 r.

Osoby fizyczne, przy minimalnych wymaganiach biurokratycznych, będą mogły prowadzić działalność gospodarczą przez 90 dni, bez żadnych kosztów i obciążeń fiskalnych – wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którym niedawno zajmował się Sejm.

Poselskie projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej umożliwia uruchomienie prowadzenia działalności gospodarczej na próbę przez 90 dni dla osób, które nigdy nie zajmowały się prowadzeniem działalności gospodarczej. Nowe przepisy skierowane są zwłaszcza do tych, którzy chcą sprawdzić, czy poradzą sobie z prowadzeniem własnej działalności i czy będzie to dla nich opłacalne.

W okresie próbnego prowadzenia działalności przedsiębiorca będzie zwolniony z odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych oraz płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

 

W okresie próbnym przedsiębiorca będzie musiał podjąć decyzję, czy zamierza dalej prowadzić działalność. Jeżeli tak – zgłoszenie do CEIDG, które rozpoczyna działalność w okresie próbnym, zastępuje wniosek o wpis działalności gospodarczej. Jeżeli osoba będzie chciała dalej prowadzić biznes na zasadach ogólnych, nie będzie musiała składać ponownie dokumentów, ponieważ Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej prześle niezbędne informacje do właściwych organów.

W przypadku rezygnacji w trakcie lub na zakończenie okresu próbnego, przedsiębiorca nie będzie musiał zwracać zaległych podatków i składek.


Etap legislacyjny:
projekt wpłynął do Sejmu 23 października 2012 r., I czytanie w Sejmie odbyło się 14 czerwca 2013 r. i nie zostało dokończone.


Sylwia MaliszewskaZobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25776 )
Array ( [docId] => 25776 )