Rozszerzy się katalog prac dozwolonych w niedzielę i święta

Data: 27-08-2013 r.

W Sejmie trwają prace nad kolejnym projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Jeśli zmiany zostaną przyjęte, więcej firm popracuje w niedziele i święta. Akt ma bowiem rozszerzyć katalog prac dozwolonych w te dni.

Głównym celem nowelizacji jest dopuszczenie możliwości pracy w niedzielę i święta poprzez świadczenie usług biznesowych w centrach firm zagranicznych, które intensywnie rozwijają się w naszym kraju. Dotyczy to zadań wykonywanych przez polskie przedsiębiorstwa na rzecz zagranicznych firm, oddziałów lub przedstawicielstw, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.

 

Obecnie polskie prawo nie dopuszcza wykonywania pracy w niedziele i święta na rzecz różnych zagranicznych podmiotów działających na rynku światowym. Dotyczy to w szczególności świadczenia usług transgranicznych. Źródłem problemów jest inny tydzień pracy oraz inne święta w krajach obsługiwanych przez centra usług biznesowych działające w Polsce. Polscy pracodawcy mogą w takiej sytuacji posiłkować się regulacjami dotyczącymi dozwolonej pracy w niedziele i święta, w przypadku pracy zmianowej lub w ruchu ciągłym. Jak jednak podkreślono w uzasadnieniu projektu nowelizacji, nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe.

W ocenie projektodawców poszerzenie katalogu prac dopuszczalnych w niedziele i święta pomogłoby nie tylko zachować obecne liczne miejsca pracy w sektorze usług biznesowych, ale również poprawić konkurencyjność polskiego rynku pracy w tym obszarze. „W wyniku tworzenia nowych miejsc pracy zmniejszy się bezrobocie, zwłaszcza wśród ludzi młodych, a także zmniejszy się ryzyko związane z ubożeniem i wykluczeniem społecznym w związku z przedłużającym się brakiem pracy” – dodają autorzy projektu.

Źródło: Sejm RP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25814 )
Array ( [docId] => 25814 )