Przedsiębiorca dostanie pełną podstawę zasiłku chorobowego

Data: 18-08-2013 r.

Osoby prowadzące własną firmę otrzymają pełną podstawę zasiłku chorobowego już w pierwszym miesiącu działalności. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Celem nowej ustawy jest doprowadzenie do zrównania w prawach do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego ubezpieczonych prowadzących działalność gospodarczą z ubezpieczonymi będącymi pracownikami.

Zmiana ustawy polegająca na tym, że przedsiębiorca otrzyma pełną podstawę zasiłku chorobowego już w pierwszym miesiącu działalności, jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 maja 2012 r. (P 12/10). Skład orzekający rozstrzygnął w nim zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla przedsiębiorców podlegających ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 1 miesiąc.

 

Nowe przepisy gwarantują, że w przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami – kontynuujących wcześniejsze ubezpieczenie chorobowe – stosować się będzie analogiczne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków jak w przypadku pracowników.

Jeśli przedsiębiorca zachoruje przed upływem pełnego miesiąca podlegania ubezpieczeniu chorobowemu to, podstawą zasiłku chorobowego będzie pełna zadeklarowana kwota do podstawy wymiaru składek, nieograniczona do faktycznie przepracowanych dni tego miesiąca.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25809 )
Array ( [docId] => 25809 )