Spółka jawna jest spółką osobową

Autor: Gogojewicz Przemysław
Data: 30-08-2012 r.

Oznacza to , iż spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka jawna może więc np. nabyć własność nieruchomości we własnym imieniu - wówczas w księdze wieczystej wpisana będzie jako właściciel spółka, a nie poszczególni wspólnicy.

Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.   Zmiana postanowień umowy spółki wymaga zgody wszystkich wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej. Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.  W przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki.  

Jeżeli spółka osobowa nie jest obowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości , przepisy kodeksu, które przewidują konieczność sporządzania sprawozdania finansowego, wykonuje się w oparciu o podsumowanie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji prowadzonych przez spółkę dla celów podatkowych, spis z natury, a także inne dokumenty pozwalające na sporządzanie tego sprawozdania.

Spółka może być także stroną postępowań sądowych: pozywać inne podmioty i być pozywana Analogicznie jak w powyższym przykładzie, wystąpienie lub przystąpienie do spółki nowego wspólnika w trakcie trwania procesu nie powoduje żadnych zmian w składzie stron procesowych. Spółka jawna odpowiada za swoje długi własnym majątkiem .Wierzyciel spółki jawnej może domagać się zaspokojenia wierzytelności z majątku osobistego wspólnika spółki dopiero wtedy, gdy egzekucja z majątku spółki okazała się nieskuteczna (art. 31 § 1 kodeksu spółek handlowych). 

Podstawa prawna: Ustawa kodeks spółek handlowych ( Dz. U z 2000 Nr 94 poz. 1037 ze zm.).

Gogojewicz Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35876 )
Array ( [docId] => 35876 )