Tajemnica przedsiębiorstwa w postępowaniu prokuratorskim

Autor: Przemysław Gogojewicz
Data: 18-03-2014 r.

Prokurator jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, pozyskane w drodze przeprowadzonych czynności w spółce z o.o. Dotyczy to także tajemnicy przedsiębiorstwa. Co więcej prokurator jest również zobowiązany ochraniać spółkę z o.o. przed innymi podmiotami mogącymi naruszać tajemnicę przedsiębiorstwa.

Obowiązek zachowania poufności ciąży na prokuratorze wprost z przepisu art. 48 ust. 1 ustawy o prokuraturze. Trzeba także pamiętać o przepisie art. 241 § 1 kk, który przewiduje odpowiedzialność karną na nieuprawnione ujawnienie wiadomości ze śledztwa. Za to przestępstwo może zostać pociągnięty do odpowiedzialności także prokurator.

Obowiązek zachowania tajemnicy trwa także po ustaniu stosunku służbowego prokuratora, co wynika z przepisu art. 48 ust. 2 ustawy o prokuraturze. Warto podkreślić, że obowiązek zachowania tajemnicy ustaje, gdy prokurator składa zeznania jako świadek w postępowaniu przygotowawczym lub przed sądem. Obowiązek zostaje jednak zachowany, jeśli ujawnienie tajemnicy zagraża dobru państwa albo takiemu ważnemu interesowi prywatnemu, który nie jest sprzeczny z celami wymiaru sprawiedliwości. W powyższych przypadkach od obowiązku zachowania tajemnicy może zwolnić prokuratora jedynie Prokurator Generalny.

Przemysław Gogojewicz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34430 )
Array ( [docId] => 34430 )