Obowiązek zachowania poufności ciąży na prokuratorze wprost z przepisu art. 48 ust. 1 ustawy o prokuraturze. Trzeba także pamiętać o przepisie art. 241 § 1 kk, który przewiduje odpowiedzialność karną na nieuprawnione ujawnienie wiadomości ze śledztwa. Za to przestępstwo może zostać pociągnięty do odpowiedzialności także prokurator.
Tajemnica przedsiębiorstwa w postępowaniu prokuratorskim
Prokurator jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, pozyskane w drodze przeprowadzonych czynności w spółce z o.o. Dotyczy to także tajemnicy przedsiębiorstwa. Co więcej prokurator jest również zobowiązany ochraniać spółkę z o.o. przed innymi podmiotami mogącymi naruszać tajemnicę przedsiębiorstwa.
Obowiązek zachowania tajemnicy trwa także po ustaniu stosunku służbowego prokuratora, co wynika z przepisu art. 48 ust. 2 ustawy o prokuraturze. Warto podkreślić, że obowiązek zachowania tajemnicy ustaje, gdy prokurator składa zeznania jako świadek w postępowaniu przygotowawczym lub przed sądem. Obowiązek zostaje jednak zachowany, jeśli ujawnienie tajemnicy zagraża dobru państwa albo takiemu ważnemu interesowi prywatnemu, który nie jest sprzeczny z celami wymiaru sprawiedliwości. W powyższych przypadkach od obowiązku zachowania tajemnicy może zwolnić prokuratora jedynie Prokurator Generalny.
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483);
- ustawa z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz.U. z 1997 r. nr 89, poz. 555);
- ustawa z 20 czerwca 1985 r. – ustawa o prokuraturze (Dz.U. z 1985 r. nr 31, poz. 138);
- rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 24 marca 2012 r. Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (Dz.U. nr 49, poz. 296 ze zm.);
Zobacz także:
Tagi: spółka z o.o.
