Termin audit  bardziej poprawną formą

Data: 29-10-2013 r.

Rozbieżności co do używania słowa audit lub audyt wynikają ze stanowiska Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN), a więc wydawcy norm, który dla ujednolicenia tłumaczenia i wydawania stosuje „audit”. Dlatego też PKN uznaje za niewłaściwe wyjątkowe zastosowanie w normie PN-ISO/IEC 27001:2007 słowa audyt z uwagi na obowiązującą w tłumaczeniach zasadą jednolitości terminologicznej.

PKN wychodzi ze stanowiska, że termin należy stosować konsekwentnie w takiej formie, w jakiej został zapisany w podstawowej normie terminologicznej, tj. ISO 9000. A terminologia w danej dziedzinie powinna być spójna dla norm i wszystkich publikacji.

 

Dlatego wdrażając systemy zarządzania na bazie określonych norm, należało by stosować termin „audit”.

Ale w praktyce to już zależy od danej organizacji, jaki termin będzie stosować. Warto jest jednak przy wyborze danego terminu konsekwentnie go stosować w całej dokumentacji systemowej i w wielu terminach pochodnych oraz ich odmianach, np. auditowany, auditor, audicie/audytowany, audytor, audycie.

Gdyby jednak organizacja stosowała w dokumentacji dwie odmiany tego terminu (co się zdarza z uwagi na specjalne niezwracanie uwagi na ten element, czy też automatyczne korekty programu edytorskiego), to nie należy uznać tego jako problem. Niemniej jednak może to stanowić swego rodzaju „szum” informacyjny. W niniejszej publikacji dla ujednolicenia zastosowany będzie termin „audit”.

Dodatkowym argumentem do zastosowania słowa „audit” zamiast „audyt” w dokumentacji systemu zarządzania może być możliwość odróżnienia auditów realizowanych w systemach zarządzania od audytów stosowanych w dziedzinie finansowej (audytach finansowych/rachunkowych), szczególnie w przypadkach gdy z organizacji są realizowane ww. dwa rodzaje auditów/audytów.

Bartłomiej Zamostny


Zobacz także:


Tagi: audyt

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25842 )
Array ( [docId] => 25842 )