Ustawa o księgach wieczystych i hipotece podpisana przez prezydenta

Data: 09-08-2013 r.

Przedsiębiorcy będą mieli łatwiejszy i szybszy dostęp do jawnej księgi wieczystej za pośrednictwem Internetu – umożliwi to znowelizowana ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Zwiększy się bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami, a skuteczność postępowań się poprawi – zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zgodnie z zapisami nowej ustawy o księgach wieczystych i hipotece od tej pory Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych będzie wydawała wyciągi z księgi wieczystej, a nie jak do tej pory tylko odpisy. Będą one tańsze od odpisu, więc resort sprawiedliwości przewiduje, że wzrośnie zainteresowanie tą usługą.

Przeglądanie ksiąg wieczystych on-line

 

Dodatkowym ułatwieniem jakie wprowadza nowa ustawa o księgach wieczystych i hipotece jest możliwość bezpłatnego przeglądania księgi wieczystej za pośrednictwem Internetu. Zainteresowana osoba będzie musiała tylko złożyć elektroniczny wniosek z prawidłowym numerem księgi wieczystej, do której chce uzyskać dostęp. Będzie to możliwe o ile ta księga będzie miała wersję elektroniczną, a dane będą zamieszczone w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.
Księgi wieczyste będą mogły być wyszukiwane np. po danych osobowych właściciela. „Ułatwi to i przyspieszy ustalenie majątku dłużnika, a w efekcie zwiększy efektywność egzekucji i bezpieczeństwo finansowe podmiotów gospodarczych.” – zapowiada Ministerstwo Gospodarki. Zwolnione z opłaty za tę usługę będą niektóre urzędy np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Odpis księgi wieczystej – teraz także przez Internet


Nowe przepisy przewidują możliwość uzyskiwania przez Internet odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia o jej zamknięciu. Wnioskodawca sam będzie mógł wydrukować te dokumenty. Pod względem prawnym będą one miały taką samą ważność jak dokumenty urzędowe wydawane przez sądy. Resort sprawiedliwości przewiduje, że rozwiązania te przyczynią się do zmniejszenia liczby interesantów korzystających z ekspozytur CIKW. Mimo iż Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych zostanie zobowiązana do przyjmowania wniosków w postaci elektronicznej, nie będzie to oznaczać rezygnacji z formy papierowej.


Przepisy ustawy wejdą w życie z 1 grudnia 2013 r.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25806 )
Array ( [docId] => 25806 )