Wzmożone kontrole firm w 2013 roku

Data: 07-03-2013 r.

Jest jedna dobra wiadomość dla kontrolowanych pracodawców: od 24.01.2013 r. nie muszą udostępniać kontrolerom środków łączności ani wykonywać kopii dokumentacji. I na tym koniec pozytywów.

Około 40 organów kontroli

Pracodawcy mogą być kontrolowani przez kilkadziesiąt różnych organów kontroli, inspekcji, urzędów etc. Najczęściej do drzwi firm puka skarbówka, Państwowa Inspekcja Pracy, Sanepid, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Najwyższa Izba Kontroli, Straż Pożarna, Inspekcja Ochrony Środowiska, Inspekcja Handlowa czy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Częściej skontrolują

Wzmożone kontrole pracodawców w bieżącym roku prowadzi już Państwowa Inspekcja Pracy. Kontrolerzy mają bardzo dokładnie sprawdzać, czy na przykład zawarta przez firmę umowa zlecenie lub umowa o dzieło nie powinna być umową o pracę. Trzeba także uważać, jeśli firma choć raz spóźniła się z wypłatą wynagrodzeń – w obu przypadkach właściciele i menedżerowie firm muszą być nastawieni na duże prawdopodobieństwo pojawienia się kontrolerów.

 

Co mogą kontrolerzy

Kontrolerzy mają szereg uprawnień, które mogą się różnić między poszczególnymi organami kontroli. Jednak każdorazowo powinni mieć swobodny wstęp do zakładu pracy oraz prawo do poruszania się po terenie całej firmy. Jeśli dokumentacja, która dotyczy przedmiotu kontroli, jest prowadzona lub przechowywana poza siedzibą firmy, wówczas kierownik jednostki ma obowiązek zapewnić kontrolującemu dostęp do dokumentacji w siedzibie firmy, względnie w miejscu prowadzenia/przechowywania tej dokumentacji. Zatem może się zdarzyć, że kontroler zapuka np. do drzwi biura rachunkowego obsługującego kontrolowaną firmę czy do domu pracownika. Trzeba więc być przygotowanym – bo nie znamy dnia, ani godziny!

Honorata Krzyś


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25760 )
Array ( [docId] => 25760 )