Zmiany w systemie ochrony konkurencji i konsumentów

Data: 11-03-2014 r.

Zróżnicowane procedury wydawania zgody na koncentrację, wyższe kary za naruszenie porozumień antykonkurencyjnych, możliwość dobrowolnego poddania się karze – to tylko część propozycji zmian w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Projekt zawiera szereg rozwiązań, których celem jest wzmocnienie polskiego systemu ochrony konkurencji i konsumentów. Nowelizacja ma m.in. odformalizować stosowane procedury i przyspieszyć ich działanie. Przykładowo wprowadza zróżnicowanie procedur dotyczących wydawania przez UOKiK zgód na koncentrację przedsiębiorstw, w zależności od stopnia skomplikowania tego procesu. Ponadto projekt doprecyzowuje i porządkuje przepisy dotyczące kontroli i przeszukania.

 

W projekcie znalazła się także propozycja wprowadzenia do ustawy procedury dobrowolnego poddania się karze. Projekt przewiduje też możliwość nałożenia kar pieniężnych w wysokości do 2 mln zł dla osób fizycznych, pełniących w firmach funkcje kierownicze lub zasiadających w ich organach zarządzających za naruszenie porozumień antykonkurencyjnych.

Propozycje zmian przewidują ponadto przyznanie prezesowi UOKiK uprawnienia do publicznego ostrzegania o przypadkach naruszania zbiorowych interesów konsumentów, mogących ich narazić na poważne straty finansowe. W projekcie znalazła się ponadto propozycja wydłużenia – z roku do 5 lat – okresu, po upływie którego nie będzie możliwe wszczęcie postępowania w sprawie stosowania praktyk ograniczających konkurencję.

Nowelizacja, nad którą pracowali posłowie, to projekt, który powstał w wyniku wspólnego rozpatrzenia dwóch projektów: poselskiego (druk nr 1383) oraz rządowego (druk nr 1703). Pierwsze czytania projektów odbyły się: 26 września 2013 r. (projektu rządowego) oraz 9 października 2013 r. (projektu poselskiego). Oba projekty trafiły do dalszych prac w Komisji Gospodarki, która podjęła uchwałę o wspólnym rozpatrzeniu projektów i skierowała je do podkomisji nadzwyczajnej. Komisja wniosła o przyjęcie projektu z poprawkami. W związku z poprawkami zgłoszonymi podczas drugiego czytania projekt został skierowany 19 lutego do Komisji Gospodarki.

Źródło:

projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (druk nr 2124).

Joanna Banasiak-Lach, prawnik, redaktor

Tagi: uokik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34153 )
Array ( [docId] => 34153 )