Czas pracy w podróży służbowej - kiedy podróż jest czasem pracy? 

Kategoria: Czas pracy
Data: 15-04-2022 r.

Czy podczas podróży służbowej czasem pracy jest także czas dojazdu do miejsca wykonywania pracy? Na te wątpliwości odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy. 

O podróży służbowej mówimy wtedy, gdy pracownik ma wykonać określone zadanie poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to incydentalna sytuacja, czy polecenie tego rodzaju wydawane jest cyklicznie (art. 775 Kodeksu pracy)


Zobacz także: Rekompensata za podróż międzynarodową a składki ZUS

Najczęstszą wątpliwością w kontekście podróży służbowej, jest czas pracy delegowanego pracownika. Regulacja kodeksowa określa czas pracy jak czas pozostawania w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. 


Zobacz także: Czy w trakcie siedmiodniowej podróży służbowej można udzielić urlopu pracownikowi, który znajduje się poza miejscem zamieszkania? 

Ważne: Czasem pracy jest czas w którym pracownik realnie wykonywał zadania będące celem podróży służbowej. 

Czas podróży będzie postrzegana jako czas pracy tylko w dwóch przypadkach. Jeśli podczas podróży pracownik faktycznie świadczył pracę. Drugi przypadek dotyczy podróży służbowej, której czas dojazdu do wskazanego miejsca przypada w harmonogramowych godzinach pracy pracownika. Jeśli czas dojazdu, czas powrotu bądź czas pozostawania w miejscowości świadczenia pracy w ramach podróży służbowej, będzie przypadał w godzinach normalnego czasu pracy danego pracownika, to zostanie uznany za czas pracy. Pracodawca nie może odliczyć czasu podróży od czasu pracy.  Potwierdza to Sąd Najwyższy w orzeczeniu o sygnaturze II PK 265/04. 

Przykład: Pracownik świadczący pracę od 9.00 do 17.00 odbywa podróż służbową do innego zakładu pracy pracodawcy. Wyjeżdża o godz. 8.30, dojazd do miejsca wykonywania pracy zajmuje mu 2 godziny. Faktycznie zaczyna pracować o 10:30. Kończy wykonywać swoje zadania służbowe o godzinie 17.00 i kolejne 2 godziny wraca do miejsca zamieszkania. Zgodnie z przywołanym orzeczeniem, tego dnia pracował przez 8 godzin. 


Zobacz także: Porumienienie o wyjeździe pracownika do innej miejscowości – czy to jest delegacja

Dobowy odpoczynek

Co do zasady więc, podróż do miejsca wykonywania pracy i z powrotem, nie jest wliczana do czasu pracy. Czas dojazdu i powrotu z delegacji ma znaczenie w rozliczaniu odpoczynku pracownika. Zgodnie z Kodeksem pracy obowiązuje norma 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku na dobę. Jeśli więc powrót z delegacji nastąpi o godz. 23.00 a pracownik następnego dnia musi być w pracy o godzinie 6.00 to będą mu z tego tytułu przysługiwały dodatkowe wynagrodzenie lub dni wolne. 

Nadgodziny

Przypadające na okres podróży służbowej nadgodziny będą albo rozliczane przez wypłatę wynagrodzenia (art. 1511 Kodeksu pracy) albo poprzez zwrot w postaci czasu wolnego. Przy czym jeśli to pracodawca wychodzi z inicjatywą zwrotu czasu wolnego, jest on rozliczany w taki sposób, że za jedną przepracowaną nadgodzinę, pracownikowi przysługuje 1,5 godziny wolnego. Jeśli pracownik zdecyduje się na taki czas rozliczenia nadgodzin i złoży taki wniosek - otrzyma jedną godzinę wolnego za jedną nadgodzinę. 


Zobacz także: Rachunek kosztów krajowej podróży służbowej - praktyczny kalkulator

Źródło:

Wyjaśnienia umieszczone na oficjalnym portalu Państwowej Inspekcji Pracy - pip.gov.pl
Wyrok Sądu Najwyższego z 23 czerwca 2005 r. - sygn. II PK 265/04

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41641 )
Array ( [docId] => 41641 )