Skrócenie tygodnia pracy z zachowaniem wynagrodzenia

Kategoria: Czas pracy
Data: 23-09-2022 r.

Pojawił się projekt ustawy, który przewiduje skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin. Przy czym mowa jest o stopniowym skracaniu, a nie gwałtownym odcięciu jednej godziny. Wynagrodzenie ma zostać na stałym poziomie. 

Projekt ustawy przewiduje zmianę art. 129 Kodeksu pracy. W jego aktualnym brzmieniu, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Przy czym wyjątki zostały określone w kolejnych artykułach 135-138 odnoszących się odpowiednio do systemu równoważnego czasu pracy, zmodyfikowanego systemu równoważnego czasu pracy, systemu czasy w ruchu ciągłym, oraz art. 143 dotyczącym skróconego tygodnia pracy i art. 144 regulującego system pracy weekendowej.

35 godzinny tydzień pracy

Projekt przewiduje zmianę polegającą na wprowadzeniu w art. 129 Kp zasady, że czas pracy nie będzie mógł przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 35 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. 

W konsekwencji zmiana ma dotyczyć także art. 130, który reguluje zasady ustalania wymiaru czasu pracy. Obowiązujący wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym ma być liczony poprzez iloczyn 35 godzin i liczbą tygodni przypadającym w okresie rozliczeniowym, a następnie dodanie do wyniku iloczynu 7 godzin i dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, jeśli przypadają od poniedziałku do piątku.

Ważne: Każde święto, które występuje w okresie rozliczeniowym i przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 7 godzin. 

Zmiana maksymalnego wymiaru czasu pracy w tygodniu przekłada się również na nadgodziny - liczba godzin wraz z godzinami nadliczbowymi w przypadającym okresie rozliczeniowym nie może przekraczać 43 godzin. 

Krótsza praca także dla nauczycieli

Odpowiednie zmiany przewidywane są w Karcie nauczyciela. Czas pracy nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć nie będzie mógł przekraczać 35 godzin tygodniowo. Co więcej został wskazany wymiar godzin zajęć dydaktycznych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami, wychowankami lub na ich rzecz w zależności od stanowisku i typu szkoły w którym pracuje nauczyciel. Przykładowo:
- 22 godziny będzie pracował nauczyciel przedszkoli, z wyjątkiem nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6-letnich
- 19 godzin to wymiar pracy nauczycieli pracujących z dziećmi sześcioletnimi
- 16 godzin będą pracować nauczyciele  przedszkoli specjalnych, szkół podstawowych, szkół specjalnych, liceów ogólnokształcących, przedmiotów z zakresu kształcenia ogólnego i teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w tym w szkołach specjalnych i szkolenia rzemieślniczego w schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, teoretycznych przedmiotów zawodowych na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, przedmiotów artystycznych i ogólnokształcących w szkołach artystycznych
- 23 godziny to czas pracy wychowawcy świetlic szkolnych i półinternatów (z wyjątkiem wychowawców świetlic szkół specjalnych), świetlic i klubów środowiskowych, w tym: profilaktyczno-wychowawczych i terapeutycznych, wychowawcy młodzieżowych ośrodków socjoterapii
- 26 godzin to wymiar dla bibliotekarzy bibliotek szkolnych
- 18 nauczyciele poradni psychologicznych 

Analogiczne zmiany zostały zaproponowane w innych ustawach określających zasady pracy m.in. urzędników państwowych, strażaków, policjantów, pracowników Najwyższej Izby Kontroli, inspekcji środowiska itp. 

Etapy zmiany przepisów

Stopniowe wprowadzanie zmiany polega na tym, że w okresie od wejścia w życie przepisów do końca grudnia następnego roku będzie tygodniowy wymiar 38 godzin i maksymalnie 8 godzin na dobę, a praca z godzinami nadliczbowymi nie będzie mogła przekroczyć 46 godzin. 

Dla nauczycieli wprowadzono zasadę, że zmiany będą obowiązywać od 1 września roku w którym weszła w życie regulacja do 31 sierpnia następnego roku. 

Mniej pracy taka sama pensja

Ważna zasada zawarta jest w art. 40 omawianego projektu. Normy czasu pracy przewidziane w ustawie nie powodują obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi w stałej miesięcznej wysokości. Natomiast składniki wynagrodzenia obliczane w inny sposób mają być podwyższone tak, by pracownik otrzymał wynagrodzenie nie niższe niż przed wprowadzeniem zmian. 

Skąd pomysł na zmianę?

Zgodnie z uzasadnieniem, projektodawcy zakładają, że skrócenie tygodnia pracy pozwoli na rozwój życia społecznego, poprzez chociażby więcej czasu, który można spędzić z rodziną i przyjaciółmi. Ma się to także przełożyć na większą aktywność fizyczną, częstsze kontakt z kulturą, ułatwi naukę i zdobywanie nowych kompetencji zawodowych. Zmiana ma także dać przestrzeń do zaangażowania społecznego w formie wolontariatu. Skutkiem ma być także zwiększenie wydajności pracy a także wzrost zatrudnienia. 

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ustanowienia 35-godzinnego tygodnia pracy wraz z uzasadnieniem, opublikowane w wykazie projektów ustaw, którym nie został jeszcze nadany numer druku, dostępnym na oficjalnym portalu Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42190 )
Array ( [docId] => 42190 )