Sposób korzystania z 15-minutowej przerwy można określić w regulaminie pracy

Kategoria: Czas pracy
Data: 27-11-2012 r.

Pracownik ma prawo do 15-minutowej przerwy w czasie pracy. Pracodawca może w przepisach wewnętrznych określić przedział czasowy, w którym pracownik może z niej skorzystać. W ten sposób uniknie złego planowania czasu pracy.

Planowanie czasu pracy w przepisach wewnątrzzakładowych

Pracownik, którego czas pracy wynosi ponad 6 godzin na dobę, ma prawo do 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy. W sytuacji, gdy duża część pracowników pracuje po minimum 6 godzin dziennie może się okazać, że wszyscy pracownicy będą chcieli wykorzystać przerwę śniadaniową w tym samym czasie. Kwestia staje się szczególnie problematyczna w tych zakładach, w których ważna jest określona obsada pracowników. Dlatego też, aby uniknąć kłopotów z planowaniem czasu pracy, najlepiej jest czas wykorzystania 15-minutowej przerwy śniadaniowej uregulować w wewnątrzzakładowych przepisach, np. w regulaminie pracy. W takim dokumencie można określić, którzy pracownicy (grupy pracowników) korzystają z przerwy w której godzinie.

Przykład:

Pracodawca prowadzi punkt pocztowy. Na sali ważne jest, aby była czynna stała liczba okienek do obsługi klientów. W związku z tym w regulaminie pracy wskazał określone godziny, w których pracownik w danym okienku może skorzystać z przerwy w czasie pracy. Dzięki temu ma pewność, że określona liczba okienek będzie zawsze otwarta a w przyszłości pracodawca nie będzie miał problemów z planowaniem czasu pracy.

W sytuacji, gdy pracodawca nie określi w jakich godzinach pracownicy mają korzystać z przerwy w czasie pracy, będą oni mogli odpoczywać w dowolnym czasie.

Pracownik może wykorzystać przerwę w dowolny sposób

Piętnastominutowa przerwa w czasie pracy, zwana też przerwą śniadaniową jest dla pracowników. Mogą ją wykorzystywać w wybrany przez siebie sposób.

 

Jeżeli nic innego nie będzie wynikać z przepisów wewnętrznych, pracownik będzie mógł na przykład w czasie pracy opuścić firmę i udać się do pobliskiego sklepu – o ile zdąży wrócić w kodeksowych 15-minutach. Niemniej jednak, w przepisach wewnętrznych można ograniczyć sposób wykorzystania przerwy w czasie pracy. Można przykładowo wprowadzić zakaz wychodzenia poza teren zakładu, argumentując to bezpieczeństwem pracowników.

Ważne!

To pracodawca odpowiada za prawidłowe planowanie czasu pracy, dlatego może go dostosowywać do warunków panujących w firmie. Oczywiście wszystko musi odbywać się w zgodzie z obecnie obowiązującymi przepisami.

Podstawa prawna:

art. 134, 281 pkt 5 Kodeksu pracy

Opracowanie redakcyjne: Michał Tomaszewski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26018 )
Array ( [docId] => 26018 )