Obniżony czas pracy a wymiar urlopu wychowawczego

Data: 06-03-2023 r.

Pracownik może złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Jednak czy skorzystanie z tego prawa wpływa na wymiar urlopu urlopu wychowawczego? 

Możliwość skorzystania z obniżonego czasu pracy wynika z art. 186/7 Kodeksu pracy. Zgodnie z brzmieniem przywołanego przepisu, jeśli pracownik jest uprawniony do urlopu wychowawczego, to może złożyć pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. 

 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że uprawnienie do urlopu wychowawczego wynika z art. 186 Kodeksu pracy. Może skorzystać z takiego prawa pracownik, który jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, a do tego okresu wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Urlop jest udzielany na 36 miesięcy, jednak nie dłużej niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 rok życia. 

Przepis art. 186/7 Kodeksu pracy zakłada, że pracownik w okresie, w którym mógłby skorzystać z urlopu wychowawczego może wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy,  maksymalnie może prosić o obniżenie tego wymiaru do połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Wniosek składany jest do pracodawcy, a ten ma obowiązek go uwzględnić. 

Przepis określa także, że termin na złożenie wniosku to 21 dni przed dniem rozpoczęcia wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Przekroczenie tego terminu sprawia, że pracodawca może obniżyć wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku. 

Obowiązujące przepisy nie zawierają żadnej regulacji, która mogłaby dowodzić, że skorzystanie z obniżonego wymiaru czasu pracy miało wpływ na wymiar urlopu wychowawczego. 

Ważne: W aktualnym stanie prawnym, skorzystanie z możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy nie zmniejsza wymiaru urlopu wychowawczego. 

Prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy przez pracownika jest prawem niezależnym od urlopu wychowawczego, choć powiązanym z nim. Powiązanie to wynika z zapisu, że do skorzystania z możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy jest uprawniony jedynie taki pracownik, który ma prawo do urlopu wychowawczego. 

Jeśli więc pracownik zdecyduje się najpierw skorzystać z możliwości pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, to nie będzie miał ograniczonego prawa do skorzystania z urlopu wychowawczego w pełnym wymiarze. 

Źródło:

Informacja opublikowana w bazie wiedzy na oficjalnej stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy - portal pip.gov.p

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42728 )
Array ( [docId] => 42728 )