Urlop rodzicielski w nowej odsłonie Kodeksu pracy

Data: 23-04-2022 r.

Zmiana Kodeksu pracy zapowiada również zmianę w zakresie urlopu rodzicielskiego. Ciekawe jest to, że ustawodawca - kierując się wytycznymi europejskimi - decyduje za młodych rodziców o tym, co jest dla nich dobre, w kwestii minimalnej nieprzekazywalnej części trwania urlopu. 

Urlop rodzicielski - ile czasu dla rodziców?

Projekt nowelizujący Kodeks pracy, zapowiada indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego. W przypadku urodzenia jednego dziecka obojgu rodzicom będzie przysługiwało łącznie 41 tygodni. Natomiast w przypadku porodu mnogiego, będzie to 43 tygodnie. Jest to spore wydłużenie wobec obecnie obowiązujących 32 i 34 tygodni. 

Ważne: Prawo do urlopu rodzicielskiego matki będzie uzależnione od tego, czy w dniu porodu matka była ubezpieczona (pozostawała w zatrudnieniu). Ale nie będzie miało wpływu na urlop rodzicielski ojca - bo każde z rodziców ma indywidualne prawo do urlopu. 

Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, pracownicy będą mogli wykorzystać urlop rodzicielski w dowolnym terminie, nie dłużej niż do końca roku kalendarzowego w którym dziecko ukończy 6 rok życia i w nie więcej niż w 5 częściach. 


Zobacz także: Kalkulator wydłużenia urlopu rodzicielskiego

Nieprzekazywalna część urlopu

Projekt wprowadził pewne minimum, które należne jest jednemu z rodziców. Nie można przenieść na drugiego rodzica 9 tygodni urlopu - czyli każdy z rodziców może skorzystać maksymalnie z 32 tygodni przy pojedynczym porodzie, bądź 34 przy porodzie mnogim. 

Statystyki pokazują, że ojcowie z chęcią przekazują znaczną część swojego urlopu matkom. Żeby to zmienić i zachęcić ich do tworzenia więzi ze swoimi pociechami już od pierwszych tygodni życia - ustawodawca przedłużył z jednego do dwóch miesięcy okres urlopu, którego nie można przenieść na drugiego rodzica. To rozwiązanie jest skierowane także do kobiet, które szybciej będą mogły wrócić na rynek pracy. 


Zobacz także: Podstawa składek i dokumenty rozliczeniowe za pracownicę powracającą z urlopu rodzicielskiego

To uzasadnienie sugeruje, że rodzice sami nie byli w stanie stwierdzić jaki podział urlopu jest dla nich najlepszy i musiał za nich wybrać ustawodawca. Mam wrażenie, że w tak ważnej kwestii wybór powinien jednak należeć do rodziców. Jest to jednak moje zdanie subiektywne, z którym nie zgodziła się Komisja Europejska, wskazując w wyjaśnieniach, że 9 tygodni powinno być nieprzenoszalną częścią, zagwarantowaną przez państwa członkowskie.

Wysokość zasiłku podczas urlopu rodzicielskiego

Wysokość zasiłku ustalana jest na jednym poziomie na czas całego urlopu i wynosi ona 70% podstawy wymiaru zasiłku. Wyjątkiem jest sytuacja złożenia wniosku o urlop rodzicielski przez matkę, w terminie do 21 dni po porodzie. W takiej sytuacji miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5% podstawy wymiaru. 

Pracownik będący ojcem nie ma takiej możliwości - w jego przypadku urlop rodzicielski zawsze będzie wynosił 70% podstawy wymiaru. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem - portal Rządowego Centrum Legislacji - legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41684 )
Array ( [docId] => 41684 )