Czy brak wypłaty uzasadnia rozwiązanie umowy z winy pracodawcy?

Data: 28-06-2022 r.

Nie zawsze niewywiązywanie się pracodawcy ze swoich obowiązków umożliwia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Niezbędne jest zbadanie z jakiego rodzaju naruszeniem mamy do czynienia. Wstępnej oceny dokonuje pracownik – dla niego z pewnością każdy brak wypłaty to rażące naruszenie. Co sądzi o tym Państwowa Inspekcja Pracy i sądy?

Czy brak wypłaty uzasadnia rozwiązanie umowy z winy pracodawcy?

Nie zawsze niewywiązywanie się pracodawcy ze swoich obowiązków umożliwia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Niezbędne jest zbadanie z jakiego rodzaju naruszeniem mamy do czynienia. Wstępnej oceny dokonuje pracownik – dla niego z pewnością każdy brak wypłaty to rażące naruszenie. Co sądzi o tym Państwowa Inspekcja Pracy i sądy?

Pracownik ma możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy. Przepis ten określa dwie kategorie przyczyn:

1. Pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
2. Zostało wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniósł go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

W pierwszym przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa została zawarta na czas określony, odszkodowanie obejmuje czas do końca umowy, ale nie więcej niż czas wypowiedzenia, nawet jeśli umowa została zawarta na czas dłuższy.

Orzeczenia lekarskie

W przypadku wydania orzeczenia lekarskiego stwierdzającego szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika najistotniejszą kwestią pozostaje zdrowie pracownika. Możliwości pracodawcy dotyczące przeniesienia podwładnego są na drugim planie.

Podstawą rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym jest złożenie przez pracownika terminie 1 miesiąca od uzyskania przez niego wiadomości o okoliczności uzasadniającej jej rozwiązanie na piśmie stosownego oświadczenia, w którym zostanie uwzględniona przyczyną podjętej decyzji. Jej brak nie dyskwalifikuje jednak oświadczenia o rozwiązaniu umowy. 

Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków

O ile kwestia orzeczenia lekarskiego jest raczej oczywista, to stwierdzenie czy zachowanie pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę, jest już trudniejsze.

Sam pracownik ocenia czy doszło do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków przez pracodawcę. A to wcale nie jest łatwe zadanie, bo nie może to być ocena subiektywna. Czym więc są podstawowe obowiązki i jak rozumieć ich ciężkie naruszenie?

Według Państwowej Inspekcji Pracy, ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków to bezprawne działanie lub zaniechanie pracodawcy z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa. Polega ono na niedopełnieniu podstawowych obowiązków, będących elementem stosunku pracy, co z kolei zagraża istotnym interesom pracownika. 

Pracownik w złożonym przez siebie oświadczeniu o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia powinien więc wykazać okoliczności, które to działania uzasadniają. Jeśli nawet nie uzasadnił swojej decyzji, nie wpływa to na jej ważność. 

Jeśli pracodawca nie będzie się z tym zgadzał, może wnieść do sądu pracy o odszkodowanie. Na nim będzie spoczywał ciężar udowodnienia, że pracownik nie miał podstaw do rozwiązania umowy.

Ważne: Prawo pracodawcy do odszkodowania za nieuzasadnione rozwiązanie umowy przez pracownika przysługuje pracodawcy niezależnie od poniesienia w związku z tym zachowaniem jakiejkolwiek szkody (por. wyrok SN z 29 kwietnia 2005 r. - sygn. III PK 2/05). 

Czy brak wypłaty uzasadnia rozwiązanie umowy?

W odczuciu pracownika z pewnością każdy brak wypłaty wynagrodzenia jest postrzegany jako rażące niedbalstwo pracodawcy. W praktyce jednak, aby rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia było prawidłowe, powinien wykazać, że brak wypłaty wynagrodzenia wynikał z winy umyślnej lub co najmniej rażącego niedbalstwa pracodawcy (por. wyrok SN z 4 kwietnia 2000 r. - sygn. I PKN 516/99).

Ważne: Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że świadome dokonanie wypłaty wynagrodzeń w terminie przez pracodawcę, jest umyślnym naruszeniem podstawowych obowiązków, nawet jeśli nie ponosi winy za uzyskanie środków finansowych na wynagrodzenia. 

Poznaj nasze szkolenia:

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Państwowej inspekcji Pracy - portal pip.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41957 )
Array ( [docId] => 41957 )