Dowóz do pracy nie zawsze będzie opodatkowany

Data: 24-10-2013 r.

Sama możliwość udziału pracownika w dowozie do pracy opłacanym przez pracodawcę pojazdem nie stwarza jeszcze po jego stronie konkretnej (wymiernej) korzyści finansowej, podlegającej opodatkowaniu (I SA/Wr 788/13).

Spółka A. chce zorganizować na swój koszt przewóz pracowników do zakładu pracy i z powrotem do miejsca zamieszkania. Zamierza zawrzeć w tym celu umowy z firmami zewnętrznymi. Wynagrodzenie dla tych firm za usługi transportowe ma być określone ryczałtowo w wysokości uzależnionej od wybranej trasy oraz ilości kursów. Nie ma zaś tu znaczenia liczba osób korzystających z transportu.

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na transport w danym dniu, to spółka planuje stworzyć wewnętrzną aplikację, uwzględniającą liczbę zgłoszeń (np. w przypadku pierwszej zmiany - na godzinę przed jej zakończeniem) osób chętnych do skorzystania z przewozu. Jednakże nie jest pewne, czy wszyscy zgłoszeni faktycznie uczestniczyć będą w danym kursie. Spółka nie planuje tworzenia imiennych list osób korzystających z transportu pracowniczego.

Z przewozu będą korzystały także inne osoby, to jest kandydaci do pracy oraz pracownicy innych firm. Będzie to dodatkowo utrudniać określenie osób faktycznie korzystających z usług przewozowych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny nie zgodził się ze stanowiskiem fiskusa. Stwierdził, że świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia tylko wtedy spowodują powstanie po stronie pracownika przychodu, gdy zostaną przez niego otrzymane.

Źródło: wyrok WSA we Wrocławiu z 13 sierpnia 2013 r., I SA/Wr 788/13

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 26825 )
Array ( [docId] => 26825 )