Nowy urząd nie przejmie pracowników likwidowanej jednostki

Data: 13-05-2013 r.

Likwidacja jednostki organizacyjnej wykonującej zadania publiczne i przekazanie jej zadań innej, posiadającej wystarczające zasoby kadrowe, nie stanowi przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.

W 2010 r. nastąpiła reorganizacja sądownictwa wojskowego. Doszło wówczas do zniesienia części wojskowych sądów garnizonowych, a ich zadania zostały przekazane innym sądom. Pracownicy likwidowanych jednostek otrzymywali wypowiedzenia umów o pracę. Odwoływali się od nich do sądu pracy, jednak w kolejnych (analogicznych) sprawach zapadały odmienne wyroki – nawet na etapie rozstrzygania przez Sąd Najwyższy.

Rozbieżność dotyczyła tego, czy „zniesienie" określonego wojskowego sądu garnizonowego i przekazanie jego zadań innemu sądowi, posiadającemu już własne zasoby kadrowe zorganizowane strukturalnie, zadaniowo i kompetencyjnie, wystarczające do wykonywania przekazanych zadań, oznacza:

  • "likwidację pracodawcy" w rozumieniu przepisów prawa pracy (co byłoby uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę), czy też
  • przejście zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu art. 23(1) Kodeksu pracy.

Konieczne było rozstrzygniecie omawianej kwestii uchwałą powiększonego składu 7 sędziów Sądu Najwyższego.

Zdaniem Sądu Najwyższego:

W uchwale składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 28 marca 2013 r., podjętej na wniosek Pierwszego Prezesa SN, Sąd Najwyższy wskazał, że zniesienie jednostki organizacyjnej administracji publicznej, połączone z przekazaniem zadań innej jednostce, nie stanowi przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu art. 23(1) Kodeksu pracy.

Leszek Skupski, prawnik, specjalista prawa pracy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26779 )
Array ( [docId] => 26779 )